Reklama

Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie, venku je 10.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Téměř 12 a půl tisíc výpůjček sdílených kol za měsíc. Zájem o službu je v Přerově velký

Zprávy z regionu

6.8.2023

Autor: red

Před více jak měsícem se po Přerově poprvé rozjela sdílená kola. A první statistika dokládá, že se v červenci zaregistrovalo 3268 lidí, přičemž aktivních je 2216. Cyklisté uskutečnili 12 481 výpůjček a najeli více než 18 tisíc kilometrů. Průměrně uživatelé šlapali do pedálů necelých deset minut. "Rekord je zatím 624 výpůjček za den, což jsme zaznamenali ve čtvrtek 20. července. Často se dostáváme přes 500 výpůjček, a to považujeme za extrémní úspěch," řekl Dan Rambousek z firmy Nextbike, která sdílená kola provozuje.

Přerované si v rámci města a místních částí mohou půjčovat 140 kol vybavených vlastním stojánkem i košíkem, která jsou rozmístěna na více než čtyřiceti stanovištích. Uživatelé, kteří se zaregistrovali do systému, si teď mohou jednoduše kola půjčovat a užívat. Prvních patnáct minut mají zdarma, platí je město, za další půlhodinu uhradí 24 korun. A zájem předčil očekávání. Před uvedením do provozu někteří obyvatelé města prorokovali, že o službu nebude zájem a že kola brzo budou rozkradena. O kola ale zájem je a žádné se neztratilo. Firma Nextbike zatím registruje jen jeden závažnější případ vandalismu, kdy někdo záměrně poškodil vidlici a přední kolo. "Pravděpodobně to udělal cíleným a silným nárazem například do zdi. Pachatele jsme zatím nedohledali, nicméně budeme se spojovat s městskou policií a tyto případy řešit, aby se neopakovaly. Kromě toho se nic zásadního nevyskytlo," konstatoval Rambousek. Protože jsou kola nová, přímo z výroby, musela firma zajišťovat i servis. "Šlo o dotahování a upevnění sedel, brzd a podobně. Jsou to ale běžné provozní věci, které naši technici řeší," doplnil Dan Rambousek. Ten také prozradil křestní jména největších přerovských rekordmanů, kteří v červenci využili sdílených kol. Jsou jimi Lukáš U. se 116 výpůjčkami, Petr K. s 92 a Jan N. s 90 výpůjčkami.

Zkušební provoz sdílených kol bude trvat rok a půl. Od letošního července do prosince roku 2024. Pokud se služba osvědčí, bude v ní město pokračovat. Cena za službu se bude odvíjet od počtu výpůjček, za jednu výpůjčku město uhradí 17,88 korun včetně DPH, maximálně však zaplatí 5 milionů korun. Pro časté cestování na delší vzdálenosti je výhodné pořídit si předplatné, které nabízí k první čtvrthodině dalších 30 volných minut, což ve výsledku umožní půjčit si kolo na 45 minut. Měsíční předplatné činí 189 korun, roční pak 1149 korun.

Podle provozovatelů je nejjednodušší stáhnout si do telefonu aplikaci nextbike, která je přístupná v GooglePlay i v AppStore. Jejím prostřednictvím se pak lidé zaregistrují, v nastavení doplní jméno, příjmení, email a zvolí způsob platby platební kartou. Karta se verifikuje platbou ve výši padesáti korun. Částka se poté automaticky převede na vstupní jízdní kredit, který má neomezenou platnost, a účet se aktivuje. Uživatel pak už jen naskenuje QR kód konkrétního kola a zámek se otevře. Druhou možností je registrace na webových stránkách nextbikeczech.com. Jakmile pak bude jezdec u kola, které si chce vypůjčit, zavolá na zákaznickou linku 581 652 047 z telefonního čísla, které si zaregistroval. Operátorovi, který je na příjmu každý všední den od 9 do 18 hodin, sdělí číslo kola a to se otevře na dálku. Výpůjčku ukončí jednoduše vrácením na jakékoliv oficiální stanoviště zamknutím zámku nad zadním kolem.

red

Reklama

Optika Mitáš s.r.o.

Katalog firem » Obchod » Oční optika

Velký výběr slunečních brýlí s polarizací. Sleva 40% na multifokální čočky, sleva 30% na zabarvovací čočky a na PC filtr, 20% na ztenčené čočky. Na počkání provádíme také drobné opravy. Měření zraku Po-Pá 8:00-17:00 (dle domluvy), bezbariérový vstup.