Reklama

Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie, venku je 2.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Svítící fontána na Masarykově náměstí, kovaný svícen na Horním. Přerov se připravuje na advent

Zprávy z regionu

20.10.2022

Autor: red

I když do Štědrého dne zbývají ještě dva měsíce, město Přerov se už připravuje na letošní advent. Vánoční strom je vybrán, program přichystaný, osvětlení odzkoušeno, prodejci nachystaní. A nouze nebude ani o novinky. Masarykovo náměstí ozvláštní místo svítícího dárku barevná fontána a před galerií na Horním náměstí bude obří originální adventní věnec z dílny uměleckého kováře.

Vánoční strom 2021

Foto: Hana Žáčková

"Strom přivezeme v sobotu 19. listopadu z Rokytnice, deset metrů vysoký smrk získáme darem. V průběhu dalšího týdne ho nazdobíme – máme z loňska bílé ozdoby, které chceme doplnit ještě i červenými baňkami," uvedl ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček. Pod stromem už nebude kovové zábradlí jako v předchozích letech, ale dřevěná ohrádka vyrobená na zakázku. Poprvé tam návštěvníci uvidí i betlém s pěti figurami. "Na náměstí bude čtrnáct prodejních stánků, které nabídnou jídlo, punče i vánoční sortiment. A dětem jsme objednali vánoční kolotoč," doplnil Macíček.

Strom se rozsvítí v neděli 27. listopadu v 18 hodin. Slavnostní chvíle se ujme primátor Přerova Petr Vrána s dětmi, které letos získaly ocenění Scholar. Hodinu předtím vystoupí na pódiu pěvecký sbor Vocantes, po rozsvícení to rozbalí moravská rocková kapela Argema. Kdo má raději komornější prostředí, může přejít do galerie na Horním náměstí, kde se v 17 hodin za tónů Věžní hudby ZUŠ Bedřicha Kozánka slavnostně rozsvítí betlém. Diváci se tam mohou těšit i na jednu novinku. Tou bude originální adventní věnec o průměru jednoho metru na kovaných stojkách, který najde své místo na zahrádce před vstupem do galerie. Dekorován bude ve fialových tónech, postupně se na něm každou adventní neděli rozsvítí svíce. Věnec vyrobil umělecký kovář Jiří Jurda mladší, požehná mu děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg.  V galerii pak návštěvníci uvidí prodejní výstavu ručně vyráběných skleněných foukaných vánočních ozdob, zdobených různými výtvarnými technikami.

Od začátku adventu až do Nového roku se návštěvníci mohou těšit na sedmdesát vystoupení. "Pozvali jsme místní školy, školky, zájmové soubory i kapely. Z hostujících kapel bych vzpomněl třeba Legendy se vrací, Premier, Reflexy či Heidi Janků," podotkl ředitel Macíček. Návštěvníci trhů se mohou 5. prosince těšit také na Mikulášskou show, která bude v 18 hodin ukončena ohňostrojem, nebo na vánoční historický jarmark, který v neděli 11. prosince zaplní Horní náměstí. Chybět nebude ani vánoční salon v malém sále Městského domu, který má být zpřístupněn od 12. do 15. prosince. A ožije také výloha na adrese TGM 16. Zaplní ji dvě výtvarné expozice. K dokreslení vánoční atmosféry poslouží výstava překližkových betlémů doplněná o prezentaci uměleckých výrobků přerovského centra Spolusetkávání. Výrobky klientů budou k vidění i k prodeji od pondělí 28. listopadu do pátku 2. prosince.

Třešinkou přerovských Vánoc je štědrodenní koncert. Návštěvníci budou letos upírat oči do nebe při vzpomínce na tři přerovské zpěváky, kteří stáli za tradicí těchto koncertů. Program začne 24. prosince v 10 hodin dopoledne koncertem kapely Re-Vox, která vzpomene na Jaroslava Wykrenta a Pavla Nováka staršího, v 11 hodin pak vystoupí Pirillo s poctou Pavlu Novákovi mladšímu. Bez programu nezůstane náměstí ani na Silvestra a na Nový rok – 31. prosince od tří hodin odpoledne vystoupí Freďáci, 1. ledna, po novoročním ohňostroji, který bude nad řekou Bečvou odpálen úderem 18. hodiny, bude od půl sedmé hrát k poslechu legendární Synkopa. Veškerý vánoční program na Masarykově náměstí bude snímán čtyřmi kamerami a přenášen na velkoplošnou obrazovku, aby o dění na pódiu měli přehled i diváci stojící v horní části náměstí.

red

Reklama

Relaxační centrum ADAM

Katalog firem » Zdraví a styl » Masáže

Nabízené služby: - solná jeskyně - bylinná parní lázeň - harmonizační lůžko - relaxační pyramida - detoxikační přístroj - přístrojová lymfodrenáž - masá...