Reklama

Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše, venku je 25.6 °C

Lípy na Horním náměstí budou na podzim pokáceny

Zprávy z regionu

17.6.2021

Autor: red

Lípy srdčité, kořenící uprostřed zadlážděného Horního náměstí, jsou pro Přerovany citlivé téma. Těžce se smiřují s tím, že stromy umírají a čeká je kácení. I když je zřejmé, že rok od roku chřadnou a jejich záchrana je nemožná, tak díky odborným zásahům se jim podařilo prodlužovat život. Poslední zpráva dendrologů ale jasně říká, že šance jsou vyčerpány. Lípy jsou natolik nebezpečné pro okolí, že na doporučení expertů bylo nutné zahájit ořez suchých větví a na podzim přijde na řadu kácení. Pak budou na náměstí opět zasazeny lípy. Mezi nimi má mít místo i jeden zajímavý artefakt, související s historií místa.

Šestici lip na Horním náměstí začali odborníci ořezávat.

"Přerovský magistrát má několik posudků, které se zabývají stavem šestice stromů a návrhem opatření. Ten nejstarší je datován rokem 2006, kdy dendrologové označili stav lip jako zhoršený. Některé stromy měly už před patnácti lety zlomené kosterní větve s vazbou, dutiny v kmeni, posudek zmiňuje prosychání koruny," vzpomněl Petr Školoud z odboru majetku přerovského magistrátu. Potvrzuje i to, že další znalecké posudky v průběhu let už jen konstatovaly, že stromy mají zřetelně narušenou fyziologickou vitalitu a jejich pokácení je nevyhnutelné. "To se původně plánovalo už v roce 2018, ale stále jsme se se stromy nechtěli rozloučit, proto jsme je pořád udržovali, byť už trochu uměle," zmínil radní Michal Zácha. Zástupci města před dvěma lety ustanovili pracovní skupinu složenou z úředníků, delegáta Národního památkového ústavu v Olomouci a zástupce Muzea Komenského v Přerově, která se lokalitou zabývala a řešila novou vizualizaci tohoto cenného místa. "Už dnes je jisté, že jakmile budou v době podzimního vegetačního klidu stromy pokáceny, zakoření tu časem pouze tři mladé lípy. Menší počet je s ohledem na místo, které v tomto prostoru lípy k životu mají, vhodnější. Lepší prostor tak budou mít jejich kořeny i koruny," konstatoval Školoud.

Lokalitu čeká ještě jedna proměna. Souběžně s údržbou stromů tu probíhal také archeologický výzkum. Mezi skupinou lip totiž měla být zasypána letitá studna. Její existence se potvrdila a dnes by archeologové, historici i zástupci Přerova rádi viděli na místě jakousi repliku, která bude připomínkou toho, že právě sem si před více než sto lety chodili obyvatelé města pro vodu.

Vizualizace nového místa se studnou.

red

Reklama

HRAD SOVINEC

Katalog firem » Cestovní ruch » Hrady, zámky

Dne 7a8 Srpna proběhne na zámku Plumlov
ŠERMÍŘSKÝ VÍKEND
Po dobu celého víkendu Vás budou mít čest bavit
Šermíři a bubeníci Grál
Své šermířské pohádky představí FUENTE OVEJUNA
Mušketýrský regiment Corporal
Taneční skupina Roseta
A nebude chybět ani Sokolník či loutkové pohádky

Po dobu celé akce si mimo jiné můžete zastřílet z luku navštívit dobový tábor projet se na koních a nebo okusit řemeslo kovářské

Více INFO: https://www.plumlov-zamek.cz/akce/7-8-8-202 1-sermirsky-vikend-na-zamku