Reklama

Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka, venku je 6.1 °C

V polesí Přerova se stále kácí stromy poničené kůrovcem

Zprávy z regionu

7.10.2019

Autor: red

Více než dva a půl milionu korun zaplatí letos na podzim město Přerov za kácení stromů, které poničil kůrovec. Polesí na Svrčově, které spravují Technické služby města Přerova, je kůrovcovou kalamitou výrazně zasaženo už několik let. O dřevo je ale mezi kupci bohužel malý zájem, protože je ho kvůli kůrovci přebytek. S těžbou se ale musí pokračovat.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos

Přerov je vlastníkem lesního hospodářského celku v katastrálním území Veselíčko, Staměřice, Lazníky a Svrčov, kde mu patří 573 hektarů. Nepatrný, ale pro osud stromů likvidační brouk už zasáhl území o rozloze 170 hektarů. Do konce roku zbývá ještě pokácet 15 hektarů smrkových porostů zasažených kůrovcem. Nemluví se však jen o kácení, ale i o následné výsadbě nových stromů. Na tu je už aktuálně vyčleněna částka ve výši téměř milion 700 tisíc korun. "Zalesnění je v plánu, nás ale trápí nedostatek sazenic, neboť lesní školky nestíhají produkovat nejen požadovaný sortiment dřevin, ale ani jejich množství. Přesto počítáme s tím, že se nám podaří v horizontu několika let náš plán splnit," uvedl Miloslav Dohnal z přerovského magistrátu. Především smrky, které byly napadené, mají nově nahradit stromy jako je buk, dub, habr a lípa.

Kalamitní stav trvá v polesí od roku 2015, ale zvýšené stavy kůrovců a tím i nahodilých těžeb jsou datovány ještě o něco dříve. Od roku 2014 do roku 2018 obdrželo město za prodej dřeva z této kůrovcové kalamity zhruba 42 milionů korun, většina peněz šla ale zase zpátky do lesa. Finanční náklady na pěstební činnost, která zahrnuje přípravu půdy, nákup sazenic, zalesňování, vyžínky, stavbu oplocení či aplikaci repelentů proti okusu zvěří se vyšplhaly až na 28 milionů korun, drobné opravy cest a propustků pak stály další dva miliony.

Bohužel výtěžnost z prodeje dřeva neustále klesá z důvodu obrovského přebytku na trhu. V následujících letech bude muset město investovat do lesa více. Nejen z důvodu nízké ceny dřeva a velkého rozsahu zalesňovacích prací, ale je potřeba i zásadní rekonstrukce lesní silniční sítě, která je již desítky let v havarijním stavu.

I vláda už vyhlásila, že uvolní finanční prostředky pro majitele lesů v rámci dotací na obnovu kůrovcem zasažených porostů, takže i to může být pro Přerov cesta, jak zmírnit v následujících letech následky kalamity.

red

Reklama

AUTOKLIMEŠ - AUTOSERVIS, PNEUSERVIS

Katalog firem » Auto - moto » Pneuservis

AUTOKLIMEŠ - Kojetínská ul. 56, Přerov AUTOSERVIS - kompletní servis všech značek aut zaměřený na VW Group a Škoda - příprava i provedení STK - pravidelné servisní prohlídky - ...