Reklama

Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše, venku je 26.3 °C

Seznam bezdoplatkových zón se rozšiřuje. Vystavuje stopku lidem, kteří bydlí na účet státu

Zprávy z regionu

15.7.2021

Autor: red

Je to přesně rok, kdy v Přerově vygradovaly problémy mezi komunitou olašských Romů, u jejichž ostrých hádek opakovaně zasahovali policisté. Jedna z problémových rodin, žijící v Bratrské ulici, znepříjemnila na dlouhé měsíce život usedlíkům z dané lokality.

Foto: Magistrát města Přerova

Stěžovali si nejen na potyčky romských klanů, ale i na jejich agresivitu, vyhazování odpadků z oken, poházené injekční stříkačky, nepořádek. Nájemníci poukazovali i na to, že jejich byty kvůli problematickým sousedům ztrácejí na hodnotě. Rodina olašských Romů se z domu i na popud zástupců města sice vystěhovala, ale strach z obsazení novými nájemníky zůstal. "Jednali jsme jak s majiteli bytu, tak se společenstvím vlastníků, které mělo zájem na tom, aby se dům dostal na seznam bezdoplatkových zón a nemohli se tam nastěhovat další potížisté, kteří na bydlení čerpají doplatek od státu. Protože v domě opakovaně zasahovala u nejrůznějších výtržností policie, cesta k opatření obecné povahy tak byla otevřena," vysvětlil náměstek přerovského primátora Petr Kouba. Veřejná vyhláška, která je už v platnosti, byla vydána na jeden objekt se třemi adresami: Bratrská 38, 40 a 42.

Další dům, který by mohl být zapovězen lidem pobírajícím příspěvky na bydlení, má adresu Žerotínovo náměstí 22. Nemovitost stojí v centru města, v těsném sousedství Úřadu práce. Patří soukromému majiteli a ten tu ubytovává lidi, kteří ve velké míře narušují občanské soužití, zneužívají návykové látky, dostávají se do křížku se zákonem. Městská policie tu v posledních třech letech musela opakovaně zasahovat, oblast monitorovali i asistenti prevence kriminality, navštěvoval ji terénní pracovník z odboru sociálních věcí magistrátu. Veškeré domluvy se ale míjely účinkem. "Nestěžovali si jen nájemníci z blízkých domů, ale i z pracovního úřadu. V rámci represe je řešení situace velmi obtížné, jelikož jsou obyvatelé v drtivé většině na různých sociálních dávkách a není možno z nich případnou pokutu vymoci. Preventivní působení se míjí účinkem," uvedl ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki. Radním už došla s problémovým domem trpělivost a požádali magistrát o vydání opatření obecné povahy, které se má týkat jen jedné adresy, nikoliv celého Žerotínova náměstí. Rozhodnutí by mělo padnout do konce září. "Konkrétní opatření cílí jednoznačně na dům, jehož nájemníci trvale narušují dobré sousedské vztahy a snižují kvalitu bydlení v jinak atraktivní a klidné lokalitě uprostřed města. Ambicí je do budoucna zlepšit situaci v takzvaném domě hrůzy, potažmo na celém náměstí," řekl náměstek Petr Kouba.

Město Přerov má už několik bezdoplatkových zón, prostřednictvím nichž se brání přílivu potenciálních potížistů z řad sociálně slabých. Začátkem roku 2018 se dostala do této zóny takřka celá přednádražní čtvrť zahrnující ulice Husova, Kojetínská, Škodova, Tovačovská a Tovární. Opatření mířilo také do Dluhonské ulice, která byla pověstná ubytovnami. Loni se zóny rozšířily až do centra Přerova, které se v posledních letech potýká s nepřizpůsobivými lidmi žijícími v pronajatých bytech. Nařízení zasáhlo Masarykovo náměstí a ulice Kratochvílovu, Wilsonovu a část Palackého.

red

Reklama

Rehabilitační centrum

Katalog firem » Zdravotnictví » Fyzioterapie, rehabilitace

Objednávky na MFK a vyšetření 724 110 208. Léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě. Procedury fyzikální terapie, masáže, myoskeletární medicína, manuální fyzioterapeuti...