Reklama

Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil, venku je 18.7 °C

Sběrný dvůr Na Hrázi čeká rekonstrukce

Zprávy z regionu

29.1.2020

Autor: red

Sběrný dvůr v přerovské ulici Na Hrázi čeká od začátku února do konce června rekonstrukce, spočívající v jeho rozšíření. Místo, kam vozí obyvatelé města vysloužilé televizory, pračky, ledničky, skříně či gauče, je už kapacitně nedostačující. Stavba přijde na 10 milionů korun a Technické služby města Přerova na ni získaly 25% dotaci od státu. Rekonstrukce bude probíhat za plného provozu, dvůr se pro veřejnost neuzavře.

Foto: Magistrát města Přerova

Na ploše zhruba 260 metrů čtverečních tu bude postaven nový objekt z prefabrikovaných montovaných buněk. Ve spodní části mají být skladovací prostory a garáže, horní plocha bude zpřístupněna nájezdovou rampou pro osobní a dodávkové automobily do hmotnosti 7 tun. Z této plochy budou odpadové materiály vhazovány do přistavených kontejnerů o objemu 40 kubíků. V rámci zvýšení výtěžnosti kontejnerů bude odpad hutněn válcovým drtičem a následně odvážen buď k odběratelům, nebo k likvidaci na skládce.

Sběrný dvůr sídlí od roku 1998 přímo v areálu technických služeb. O devět let později tu byla uvedena do provozu hala na separaci odpadu a zpětný odběr. Přerované se bezproblémově naučili sem odkládat věci, které jim dosloužily. Dvůr se modernizoval i v loňském roce, kdy byla taktéž z dotace ze Státního fondu životního prostředí pořízena nová technologii – válcový drtič a kontejnery objemu 10 a 40 metrů kubických. Všechny tyto i další plánované akce jsou přípravou na nový zákon o odpadech, který by měl začít platit od roku 2021 a má přinést postupné omezování skládkování odpadu a větší třídění. A proto se na něj technické služby ve spolupráci s městem připravují. Dalším z dílčích kroků je například i dokončení dostavby kompostárny na skládce v Žeravicích s plánovanou kapacitou 6 tisíc tun bioodpadu za rok. Ta by měla být hotová do konce letošního dubna. Zhruba za rok pak mají být pořízeny nové velkoobjemové kontejnery
na separovaný odpad do svozových stanovišť a taky dva speciální automobily na svoz odpadů z těchto kontejnerů. V roce 2021 by pak mělo dojít k rekonstrukci třídicí linky.

Linka byla uvedena do provozu v roce 1995 a v roce 2013 byla částečně zrekonstruována. Bylo provedeno nové opláštění, vyměněn pásový dopravník, částečně opravena elektroinstalace a topení. V současné době je ale linka na hranici výkonnosti a už nevyhovuje požadavku na navýšení třídění separovaných odpadů. V rámci plánovaného rozšíření sběrného dvora a navýšení třídění odpadů o 500 tun bude tedy nutná její postupná rekonstrukce. Linka má být vybavena lisem, který bude schopen lépe lisovat vytříděné odpady, dále zde má být nový pneumatický odsavač folie a nové dopravníky. Chybět nemá ani separátor železných a ostatních kovových nečistot. Odbor majetku přerovského magistrátu bude na tuto investici žádat o převod 11 milionů 100 tisíc korun z prostředků, které město získalo od společnosti EKO-KOM za vytříděný odpad. I v tomto případě je možno žádat o dotaci, která může pokrýt až 25 procent nákladů.

red

Reklama

OPTIKA ROZEHNALOVÁ

Katalog firem » Obchod » Oční optika

Rodina Rozehnalová vede svou firmu už od roku 1991 - to je více než 20 let cenných zkušeností a praxe. Celá rodina je vzdělaná v oblasti optiky a práce je zároveň jejich koníčkem. Většinu ...