Reklama

Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, venku je 15.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Přerovská nemocnice ročně zbaví šedého zákalu na 800 pacientů

Zprávy z regionu

24.1.2023

Autor: red

Šedý zákal, který postihuje oční čočku, trápí šedesát procent osob starších 60 let. Bolestivý sice není, ale znemožňuje ostré vidění na čtení i do dálky, kdy nepomáhají ani brýle či dioptrické kontaktní čočky. Rychlou pomoc v takovém případě přináší desetiminutová operace šedého zákalu, kterou s enormní úspěšností provádějí i v Nemocnici AGEL Přerov.

Foto: Nemocnice Přerov

"Operace šedého zákalu je velmi běžný a vysoce bezpečný zákrok, který nevyžaduje žádná výrazná omezení pacientů před operací, ani po ní, přitom mnohdy dokáže opravdu výrazně ulevit od obtíží," říká MUDr. Lucie Kimmerová, zástupce primáře očního oddělení Nemocnice AGEL Přerov, a dodává, že samotný zákrok probíhá ambulantně, trvá v průměru 10 minut a díky znecitlivujícím očním kapkám není nijak bolestivý. Pacientům přitom může operace zahrnující výměnu zkalené čočky za novou umělou čočku přinést významné zlepšení komfortu v každodenním životě.

"Před operací do oka aplikujeme kapky s anestetickým účinkem, takže bolest pacienti necítí. Zákrok může být jen mírně nepříjemný pro pocit tlaku na oko," popisuje MUDr. Kimmerová s tím, že zákrok je hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Pro šedý zákal je přitom typické, že se stav pacientů zhoršuje pozvolna, často v průběhu let. "Původně čirá čočka v oku se totiž kalí postupně, obvykle od krajů ke středu, a stejně tak se i pomalu snižuje její průhlednost a zhoršují se problémy se zrakem," vysvětluje MUDr. Kimmerová a upozorňuje, že v pozdějších stádiích však může šedý zákal vést až k úplné ztrátě zraku.

Důležité je proto přijít včas a věnovat pozornost již prvním varovným příznakům, jako je rozmazané či zamlžené vidění, pocit horšího vidění při řízení auta, dvojité vidění, pocit stále špinavých brýlí nebo pocit méně intenzivního vnímání barev. Častější je výskyt tohoto onemocnění u pacientů nad 65 let věku, výjimkou ale nejsou ani lidé mladší.

red

Reklama

HRAD SOVINEC

Katalog firem » Cestovní ruch » Hrady, zámky

30. září a 1. října 2023
Jak vznikají dějiny
Bitva o Sovinec
Výročí - pětistá akce pořádaná na hradě Sovinec

Po oba dny se o Vaší zábavu postará Sokolník Monti
Skupina historického šermu BIBUS SPIRITUS
Šermířská a divadelní společnost MALBERK¨
Skupina historického šermu MOHELNICKÁ SEBRANKA
Loutkové divadlo Kašpárkův svět
Skupina dobových tanců MALARTES

Vstup na věž , prohlídka s průvodcem či ukázka řemesla samozřejmostí

VÍCE NA: http://www.spinavci.cz/bitva.htm