Přerovská nemocnice oslavila 110 let. Jako první v bývalém Československu měla dialýzu a oddělení ARO
Nejstarší dochovanou zmínku o sociální instituci, kterou můžeme považovat za prvního předchůdce zařízení nemocničního typu, máme na Přerovsku již z roku 1511, kdy Vilém z Pernštejna, majitel zdejšího panství, daroval městskému špitálu v Přerově "Horní louku", která patřila jeho dvoru ve Vinarech. V roce 1905 bylo rozhodnuto o výstavbě městské veřejné nemocnice za městem, a to již na místě dnešní nemocnice. Stavba byla ukončena v roce 1913, kdy byly odevzdány svému účelu pavilony pro choroby chirurgické, vnitřní, infekční, dětské a pavilon pitevní a dezinfekční. V době zpřístupnění měla nemocnice pouhé 3 lékaře.
Výročí oslavila se svými současnými i minulými zaměstnanci, pro které připravila při této příležitosti slavnostní setkání. Několik desítek současných a bývalých zdravotníků si mohlo vyslechnout přednášky o bohaté historii a také o současnosti přerovské nemocnice. MUDr. Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční a ředitel, pod jehož vedení přerovská nemocnice spadá, zmínil především současnou razantní modernizaci Nemocnice AGEL Přerov. "Od roku 2007 funguje výborná spolupráce mezi soukromým sektorem – AGELem, a státním sektorem – Olomouckým krajem, z čehož významně profitují pacienti," řekl přítomným Jiří Ševčík s tím, že finanční prostředky za pronájem nemocnic Středomoravská nemocniční (kromě přerovské nemocnice provozuje také Nemocnice AGEL Prostějov a Nemocnice AGEL Šternberk), ale i další finance, směřují zpět do modernizace nemocnic, a to jak do přístrojů, tak budov.
Milým překvapením pro přítomné byl projev pamětníka nemocnice, bývalého náměstka pro léčebnou péči MUDr. Jana Küchlera, který do přerovské nemocnice nastoupil po promoci a vydržel v ní 65 let. "Přerovská nemocnice byla vždy dobře vybavena. Jako jedna z prvních okresních nemocnic v celém Československu měla dialýzu a oddělení ARO," vzpomínal.
Největší rozvoj doznala nemocnice v poválečném roce 1947, kdy byl celkový počet lůžek 620 a ošetřeno a hospitalizováno bylo přes 13 500 pacientů. Se zánikem Okresního ústavu národního zdraví v roce 1991 začalo pro nemocnici období samostatného působení v konkurenčním prostředí. Úvahy o dalším směřování nemocnice vyvrcholily prosazením a realizací několika rozsáhlých investičních akcí. Jednou z nejvýznamnějších investic v novodobé historii nemocnice byla především výstavba Pavilonu pro matku a dítě, který byl do této doby mimo areál nemocnice. Součástí této investiční akce, která byla ukončena v roce 2003, byla také rozsáhlá rekonstrukce operačních sálů, ARO, chirurgických ambulancí, očního oddělení a JIP chirurgických oborů, které umožňují poskytování zdravotní péče na vysoce nadstandardní úrovni.
Od roku 2007 provozuje Nemocnici Přerov společnost Středomoravská nemocniční, která je součástí skupiny AGEL. V posledních letech Nemocnice AGEL Přerov zrekonstruovala interní pavilon, otevřela kompletně zrekonstruovaný pavilon operačních oborů nebo zmodernizovala operační sály a RDG pracoviště.
red
HRAD SOVINEC
Katalog firem » Cestovní ruch » Hrady, zámky

30. září a 1. října 2023
Jak vznikají dějiny
Bitva o Sovinec
Výročí - pětistá akce pořádaná na hradě Sovinec
Po oba dny se o Vaší zábavu postará Sokolník Monti
Skupina historického šermu BIBUS SPIRITUS
Šermířská a divadelní společnost MALBERK¨
Skupina historického šermu MOHELNICKÁ SEBRANKA
Loutkové divadlo Kašpárkův svět
Skupina dobových tanců MALARTES
Vstup na věž , prohlídka s průvodcem či ukázka řemesla samozřejmostí
VÍCE NA: http://www.spinavci.cz/bitva.htm

25.9.2023
Z posledního mistrovství republiky se přerovští rychlostní kanoisté vrací s dalšími mistrovskými tituly
Zprávy z regionu
24.9.2023
Rock zněl restaurací Pivovar: kapela Pantograf opět po roce na scéně
Zprávy z regionu
19.9.2023
Pivovary Zubr, Holba a Litovel ovládly soutěž České pivo 2023, absolutním vítězem se stal ZUBR Gradus
Zprávy z regionu
17.9.2023