Reklama

Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido, venku je 7.6 °C

Přerováci a obyvatelé okolních obcí vzali Vesnické speciality v Horní Moštěnici útokem

Zprávy z regionu

15.2.2020

Autor: hcz

Do hodiny byly studené zabíjačkové speciality vyprodány. Sobotní odpoledne bylo pro místní i přespolní gurmány úžasným zážitkem. Vesnické speciality, které již slaví desátý ročník, přilákaly do kulturního domu v Horní Moštěnici stovky lidí z širokého okolí. Kromě dobrého jídla a tomboly byly na programu i soutěže o nejlepší slivovici a domácí koláč a nechybělo ani duhové vystoupení Medvíďat. Už půl hodiny před zahájením se před místním kulturním domem tvořily dlouhé fronty milovníků zabíjaček.

Organizaci zabíjačkových hodů, které dříve pořádala v Horní Moštěnici obec, převzal před deseti lety místní myslivecký spolek. Přípravy začaly již ve čtvrtek. Myslivci porazili pod vedením Tomáše Jančíka tři čuníky o váze 450 kilogramů. "Pro návštěvníky jsme přichystali kromě teplé kuchyně, ve které si mohou zakoupit vepřového vrabce se zelím a knedlíkem, řízky s bramborovým salátem, pečený jitrnicový a jelítkový prejt nebo prdelačku, i kuchyni studenou. Nechybí v ní tlačenka, jitrnice, vařený ovar, ale ani maso a prdelačka nebo bílá polévka," prozradil organizátor Tomáš Jančík, který v pátek dohlížel na další přípravy. Ilča, Marta a Martina nakládaly maso a chystaly bramborový salát a další pochutiny.

A stejně jako v předchozích ročnících je součástí Vesnických specialit i soutěž o nejlepší slivovici a nejlepší koláč. Tentokrát to neměla porota vůbec jednoduché. Sešlo se čtrnáct vzorků slivovice a deset druhů koláčů. "Všechny letošní vzorky byly výborné," prozradil jeden z porotců. Hodnotit kvalitní vzorky není vůbec jednoduché. A že vybrat ty nej bylo opravdu náročné, dokázalo i bodové hodnocení. Nejlepší slivovici (meruňkovici) donesla Jana Velímová. Druhou příčku obsadil se švestkou Jan Fekar a pro velký úspěch musela porota udělit hned tři třetí místa. Josef Procházka, Dušan Gottwried a Miroslav Matyáš získali za své vzorky ze švestek stejný počet bodů.

A koláče? Ty byly pro porotu ještě větším oříškem. První místa byla udělena hned tři. Nejchutnější byl strouhaný tvarohový koláč Anety Andělové, vdolek Elišky Chytilové a frgál Jany Vilímové. Stříbrnou příčku získala Marcela Martínková s vdolkem a třetí místo obsadila se svým jablečným koláčem Kateřina Jančíková.

"Jsme moc rádi, že se Vesnické speciality lidem líbí a že si cestu do Horní Moštěnice vždycky najdou. Vždyť již za hodinu byla studená kuchyně zcela vyprodána a po řízcích, kterých bylo 200, se jen zaprášilo," dodal Jančík.

"Do Moštěnice jsem si přijel nakoupit maso a nějakou tu tlačenku a jitrničku. Z Přerova jsem vyrazil po půl jedenácté a když jsem uviděl tu frontu před kulturákem, měl jsem strach, že si snad domů nic neodvezu. Mám ale nakoupeno a jsem moc rád. Místní myslivci jsou moc šikovní a já jim fandím. Škoda, že takových akcí není víc....," dodal třiapadesátiletý Milan.

hcz

Reklama

PROFI CREDIT - Mgr. Iveta Šťastná

Katalog firem » Finance » Nebankovní půjčky a úvěry

*PODNIKATELSKÁ A OSOBNÍ PŮJČKA*

Půjčíme Vám na cokoliv a neptáme se,
na co peníze potřebujete.

Zrychlené vyplácení peněz - peníze na účtu ještě dnes !!!👍

Možnost odložit si až 3 splátky.

Půjčka s pojištěním schopnosti splácet - chrání Vás v případě neschopnosti splácet úvěr při nenadálých situacích jako je například dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání, úraz či invalidita.

Peníze pro podnikatele, živnostníky, zaměstnance, maminky či tatínky na MD i pro důchodce.

Volejte 777 225 343.