Reklama

Sobota 10. června 2023, svátek má Gita, venku je 21.1 °C

Přerov láká lékaře. Dotace pro praktika a zubaře 300 tisíc, stipendium pro budoucí stomatology

Zprávy z regionu

24.5.2023

Autor: red

Najít v Přerově praktického lékaře nebo zubaře, kteří si mohou dovolit rozšířit kartotéku, je stále problém. Stávající doktoři stárnou a mladí absolventi si otevírají praxi spíše ve větších městech. Radní proto přicházejí s nabídkou dotačního programu, který je má finančně podpořit a motivovat k tomu, aby se usadili v Přerově. Kromě toho se chtějí zaměřit i na budoucí stomatology, pro které je navržen nový stipendijní program. O záměru ještě budou 5. června rozhodovat zastupitelé.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos

Požádat o dotaci ve výši 200 tisíc korun mohli lékaři poprvé v loňském roce. Protože dva praktici získali v konečném hodnocení stejný počet bodů, rozhodli se zastupitelé podpořit touto částkou lékaře, který si zřídil ordinaci v ulici Na Odpoledni i lékařku s praxí na adrese U Výstaviště. Letos je navrhovaná dotace, o kterou se mohou ucházet ti, kteří si zřídí novou ordinaci nebo převezmou některou ze stávajících, ještě vyšší - 300 tisíc korun.

Stejně jako všeobecné lékaře lákalo loni město na peněžní příspěvek i stomatology. Najít zubaře se ale nepodařilo. Žádný se na výzvu dotace ve výši 200 tisíc korun nepřihlásil. Radní se proto rozhodli letos sumu navýšit na 300 tisíc korun, kterou má být podpořen stomatolog, který zřídí novou nebo převezme stávající zubní praxi. Dotace bude poskytnuta výlučně jednomu ze žadatelů, příjemce dotace bude vybrán podle bodových kritérií.

Úplnou novinkou má být stipendijní program, který je určen budoucím zubařům v posledních dvou letech studia. Ti mohou získat až 300 tisíc za dva akademické roky, pokud se zavážou k tomu, že po ukončení studia budou působit v Přerově. A to opět buď v nové ordinaci, nebo v převzaté. Absolvent se ve smlouvě zaváže k tomu, že bude vykonávat povolání zubního lékaře na území Přerova v rozsahu dvojnásobku akademických let, po která mu bylo poskytnuto stipendium. Když tedy dostane stipendium na dobu dvou akademických let, bude muset v Přerově mít zubní ordinaci čtyři roky. Pokud pro dotační a stipendijní program zvednou ruku i zastupitelé, budou formuláře žádosti k dispozici od 6. června na webových stránkách města, na odboru sociálních věcí a školství a v Městském informačním centru. Žádosti do všech tří programů by se pak měly přijímat od 7. července do 13. října.

Radní rovněž schválili podání návrhu na konání výběrového řízení na uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami. Konání výběrového řízení je totiž nezbytným krokem ke vzniku nové ambulance praktického lékaře pro dospělé a stomatologa.

red

Reklama

AUTOŠKOLA ZAPLETAL

Katalog firem » Vzdělávání » Autoškoly

AUTOŠKOLA ZAPLETAL je soukromým zařízením pro výcvik budoucích řidičů. Patří v současné době ke známým a úspěšným autoškolám nejen v Přerově. Výukou se autoškola zaměřuje na ...