Reklama

Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav, venku je 18.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Pozor na oči při silvestrovském veselí

Zprávy z regionu

29.12.2019

Autor: red

Většina lidí má v těchto dnech již jasnou představu o tom, jak prožije poslední den letošního roku a silvestrovskou noc. Novoroční veselice s sebou však bohužel přinášejí i větší riziko úrazů spojených nejen s rachejtlemi a dělobuchy, ale i s tradičními vánočními zvyky jako je zapalování svíček či prskavek. Nejvíce jsou vedle popálenin a rozličných poranění rukou a prstů ohroženy právě oči a zrak. A vzhledem ke stoupajícímu nárůstu výjezdů se i letos na toto "období klidu a míru" chystají nejen stovky hasičů a policistů, ale i zdravotníků.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos

Největší nebezpečí hrozí právě při odpalování ohňostrojů, petard a dělobuchů. Nejen při manipulaci se zábavní pyrotechnikou, ale také v roli diváka, je nutné dodržovat od ohňostrojů dostatečnou vzdálenost a chránit zrak před padajícím rozžhaveným popílkem. "I nepatrné odletující jiskry mohou oko závažně poranit. Kromě kůže na očním víčku mohou popálit spojivku či rohovku a způsobit tak trvalé oční vady, v krajním případě slepotu," varuje MUDr. Monika Daňková, primářka očního oddělení Nemocnice Přerov. 

Jak tedy snížit riziko úrazu a vyhnout se tak jistě nepříjemnému pobytu na pohotovosti či nechtěnému pobytu v nemocnici? Nejlepší je samozřejmě prevence. Při odpalování rachejtlí je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na dané pyrotechnice a zdravý selský rozum. "Jeden z kolegů lékařů zažil případ, kdy rachejtle po zažehnutí delší dobu neodstartovala, dotyčný se nad ni sklonil, aby si ji prohlédl. V tu chvíli raketa odpálila a zasáhla oko plnou energií. Bylo velmi složité pacientovi zachránit oko a alespoň zbytky zraku. Pyrotechnika je nebezpečná zejména vysokou teplotou, ale i rychlostí," ilustrovala jednu z perných chvilek při silvestrovské službě MUDr. Monika Daňková a dále upozornila, že pokud pyrotechnika selhala a zůstala nevybuchlá, nikdy by se neměla sbírat a opakovaně zapalovat. Podle návodu k použití a likvidaci bývá doporučováno vyčkat delší čas a poté výrobek zalít vodou.

Nesmíme však zapomenout ani na zdánlivě nevinné prskavky, svíčky, rozpálený olej na plotně nebo ostré jehličí. I tyto běžné "rekvizity" mohou totiž v tomto období spojeném s vyšší mírou stresu a nepozornosti vést k závažným újmám na zdraví. Například na prskavky je třeba dívat se z bezpečné vzdálenosti. Tak, aby oko nezasáhla odletující jiskra. Zrak při silvestrovských oslavách ohrožuje také štiplavý kouř.

Kouř z pyrotechniky je velmi agresivní, oči potom mohou pálit a být červené. Ulevit od pálení a zarudnutí očí mohou umělé slzy. Ty jsou rychlou pomocí i v případě, že se do oka dostane popel nebo malý úlomek z rachejtle. Pokud dojde ke zranění oka, je vždy nejlepší co nejdříve vyhledat očního lékaře.

red

Reklama

STEVE REEVE s.r.o. - Pánská móda

Katalog firem » Obchod » Oděvy a butiky » Pánská móda

NA SVATBY, SPOLEČENSKÉ UDÁLOSTI NABÍZÍME:

- OBLEKY- SPOLEČENSKÉ, BUSINESS
- KALHOTY OBLEKOVÉ, PRO VOLNÝ ČAS
- KOŠILE NOVÝCH VZORŮ
- SPOLEČENSKOU OBUV
- OPASKY
- ŠIROKOU ŠKÁLU MÓDNÍCH DOPLŇKŮ

POMŮŽEME VÁM RÁDI S VÝBĚREM, DOLADÍME DETAILY...

LZE U NÁS TAKÉ ZAKOUPIT:
- ELEGANTNÍ SVETRY, VESTY, JEMNÝ ÚPLET
- VOLNOČASOVÁ SAKA
- JEANSY S VYSOKÝM PASEM I V NADMĚRECH
- LETNÍ BEKOVKY

!!!PRO DÁMY!!!

JEANS MARTEN S VYSOKÝM PASEM

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU! TĚŠTE SE NA VÁŠ NOVÝ OUTFIT!

!!!SLEVA NA VYBRANÉ DRUHY OBLEKŮ. CENY OD 2999,-!!!