Oráči si poměřili síly na poli u Prosenic
1.10.2017
Autor: hcz
Na pole ve směru Přerov - Prosenice, kde se konalo v sobotu 44. Mistrovství České republiky v orbě, přijely desítky soutěžících. Dorazili oráči z Kutné Hory, Děčína nebo z Litomyšle. Vedle nich se na startu postavili i místní borci zemědělské společnosti z Prosenic. Slavnostního vyorání brázdy se zhostil ministr zemědělství Marian Jurečka. Soutěž přilákala spousty lidí.
Kromě moderní techniky mohli návštěvníci obdivovat stařičké stroje, nebo se pokochat pohledem na orbu s koňmi. Před sobotním slavnostním zahájením se konalo v pátek večer v Městském domě losování parcel.
"Protože se dříve pořádaly různé soutěže mezi zemědělskými družstvy, řekli jsme si jednou s partou chlapů z ministerstva, že se pokusíme zorganizovat soutěž v orbě. První se konala ve Stříbře a v Roštěnicích u Slavkova, ale oficiální Mistrovství republiky se konalo v Brně - Dolních Heršpicích," zavzpomínal na začátky člen výboru Společnosti pro orbu ČR Vojtěch Houšť. Dodal také, že se tehdy do bojů zapojily i učňovské školy. "Orby se zúčastnilo 50 soutěžících a padla tam i zajímavá dohoda. Body prvních tří oráčů z účňovských škol budou započítány mezi všechny soutěžící. A vzpomínám si, že tehdy třetí místo mezi ostřílenými oráči obsadila mladičká sedmnáctiletá Květuška."
Mistrovství ČR v orbě už několik let organizuje Společnost pro orbu ČR. "Naše společnost je nejen součástí světové organizace WPO, (ve které je 42 zemí), ale i součástí evropské organizace. Kromě mistrovství ČR pořádáme i krajské soutěže o které mají zájem hlavně školy. V letošním roce to byly čtyři krajské orby. Mimo to se zúčastňujeme i Mistrovství Evropy a Mistrovství světa," doplnil Houšť, který začínal s orbou v roce 1965 v Heršpicích.
Na 44. ročník Mistrovství ČR v orbě přijelo do Přerova 13 oráčů na traktoru s pluhem standard a 6 s pluhem otočným. Další kategorie obsadili oráči s pluhy víceradličnými, s historickou technikou a nechybělo ani 8 soutěžících s koňským spřežením.
Oráči neměli úkol vůbe lehký. Vyorávali brázdu do hloubky 18 centimetrů, (+/- 2 centimetry). Jednat museli intuitivně, neboť půda na poli u Prosenic je jílovitá a po deštivých dnech byla velmi těžká. Mezi účastníky klání byli nejen amatéři, ale i ostřílení oráči, ke kterým patřil i šestnáctinásobný mistr republiky Václav Milík z Kutné Hory, který v Přerově skončil na třetí příčce.
Rozhodčí při orbě posuzovali nejen zda je brázda rovná, zda oráč udržel její hloubku, ale i její čistotu a další kritéria.
A kdo zvítězil?
v kategorii - klasický jednostranný dvou a tříradličný nesený pluh
1. místo - Václav Milík (Agros Kojice)
2. místo - Pavel Král (Agri CS, a.s.)
3. místo - Jan Dlabal (SzeŠ Čáslav)
v kategorii - otočný dvou a tříradličný nesený pluh
1. místo - František Žaloudek (Žaloudek team)
2. místo - Aleš Malý (SŠSP a S Zábřeh)
3. místo - Petr Šteidl (SPŠ a SOU Pelhřimov, pracoviště Kamenice n/Lipou)
v kategorii - víceradličné pluhy
1. místo - Martin Svoboda (Opall-AGRi, s.r.o. Hertice)
2. místo - Libor Talla (Moravská zemědělská a.s. Prosenice)
3. a 4. místo - Dalibor Kahánek (Pol-ago Trading s.r.o.), Jaromír Váňa (Moravská zemědělská a.s., Prosenice)
v kategorii - historická technika - veteráni
1. místo - Miloš Vaňourek (Traktor Zetor tým Míly Vaňourka Krásný Dvůr)
2. místo - Pavel Vaňourek ( Traktor Zetor tým Míly Vaňourka Krásný Dvůr)
3. místo - Radek Grolich (AF Mendelu)
v kategori - orba s koňmi klasický pluh
1. místo - Oskar Sněhota (Stáj Žarošice)
2. místo - Zdeněk Musil
3. místo - František Dobrovolný
v kategori - orba s koňmi otočný pluh
1. místo - Šárka Daňková
2. místo - Václav Wimmer (NOPO ZN Slatiňany)
v kategori - junioři
1. místo - Tomáš Müller (SzeŠ Čáslav)
2. místo - Petr Šteidl ( SPŠ a SOU Pelhřimov, pracoviště Kamenice n/Lipou)
3. místo - Martin Blecha (Gymnázium a SŠ Podbořany)
hcz