Reklama

Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie, venku je 2.6 °C

Obyvatelé obcí Čechy a Domaželice se dočkají silničního obchvatu

Zprávy z regionu

27.3.2012

Autor: orv vju

Obyvatelé obcí Čechy a Domaželice na Přerovsku se dočkají silničního obchvatu, který by z nich měl odvést frekventovanou dopravu z jedné ze spojnic Olomouckého a Zlínského kraje. Investice si vyžádá téměř 360 milionů korun. Zaplatí ji olomoucké hejtmanství s pomocí dotace z evropských fondů, která uhradí většinu nákladů akce, řekl Tomáš Kocych z tiskového oddělení Olomouckého kraje. Po obchvatu lidé z obcí volají léta.

Stavba bezmála čtyřkilometrového obchvatu potrvá zřejmě do konce listopadu příštího roku. "Nový obchvat bude napojen na již hotový obchvat Želatovic. Nová komunikace bude vedena jihovýchodním směrem, bude míjet severně okrajovou část obce Prusy, dále bude pokračovat jižně od obce Čechy a Domaželice. Za obcí Domaželice se napojí zpět na stávající silnici II/150," uvedl Kocych.
Doplnil, že součástí stavby bude i vybudování nového komunikačního napojení obcí Prusy, Čechy a Domaželice na obchvat, úpravy stávajících místních silnic třetích tříd, vybudování protihlukové stěny, nových autobusových zastávek a výsadba zeleně.

"Obchvat bude pro naše obyvatele obrovskou úlevou. Z vlastní zkušenosti vím, že lidé, kteří bydlí u silnice, se v podstatě nevyspí. Když kolem projíždí kamion, cinkají nám skleničky a vše duní. Ráno se nedá z bočních komunikací vyjet na hlavní silnici. Denně u nás projede asi 5000 aut. V obci se stalo několik nehod," řekl místostarosta obce Čechy Milan Navrátil.
Podobně se vyjádřil jeho kolega, místostarosta Domaželic Josef Pešák. "Velkým problémem jsou cisterny, které vozí pohonné hmoty z Loukova. Silnice ani historická zástavba není na stávající provoz stavěná. Těžká doprava do obce určitě nepatří. Obchvat proto určitě velmi vítáme," uvedl Pešák.
Investice bude stát 359,4 milionu korun. Zhruba 270 milionů na akci přispěje EU. Zbylých asi 90 milionů zaplatí kraj.

orv vjučtk

Reklama

ELEKTRICKÁ KOLA

Katalog firem » Obchod » Cykloprodejny

Prodej, servis a půjčovna elektrických kol a skútrů. (E-totem, Lovelec, Crussis, 4Freetime). Regionální zastoupení pro střední Moravu.