Reklama

Pátek 18. září 2020, svátek má Kryštof, venku je 18 °C

Nová kompostárna v Žeravicích už stojí. Zpracuje až 5 tisíc tun bioodpadu ročně

Zprávy z regionu

3.9.2020

Autor: red

Zkušební provoz zahájila tento týden nová část kompostárny, která se nachází v přerovské místní části Žeravice. Protože původní stavba z roku 2015 už Přerovu kapacitně nestačila, bylo potřeba ji rozšířit. Stavba byla zahájena loni v září, přišla na 13 milionů 200 tisíc korun a technické služby na její realizaci získaly dotaci ve výši 3 miliony 250 tisíc korun.

Kompostárna

Foto: Magistrát města Přerova

Nová část kompostárny obsahuje tři zastřešené boxy na dozrávání kompostu se skrápěním vodou a spodním provzdušňováním, dále plochu pro ukládání navezeného bio a dřevního odpadu i veškeré vodní a odpadové hospodářství.

Přerované sbírají bioodpad ze svých domácností a zahrádek už pátým rokem a na novou komoditu k třídění si bezproblémově zvykli. Majitelé rodinných domů mají nádoby přímo u své nemovitosti, velké hnědé kontejnery jsou i na sídlištích. Praxe ukázala, že průměrně každý Přerovan nastřádá ročně skoro 50 kilogramů biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Dále se pak v Žeravicích zpracovává veškerá travní hmota ze sečení travnatých ploch ve městě a na tyto objemy už byla kompostárna zkrátka mála. "Původní kapacita byla 2 a půl tisíce tun bioodpadu ročně, teď můžeme zpracovávat 5 tisíc tun ročně. A nabízí se i možnost dalšího rozšíření, bude-li třeba," řekl provozně-technický náměstek Tomáš Lolek. Technické služby města Přerova navíc udělaly letos významnou investici. Za téměř 6 milionů korun koupily drtič na dřevní hmotu a bioodpad, který umožňuje podrcení vstupního materiálu pro výrobu kompostu. Tím se kvalita přípravy kompostu a jeho produkce ještě zvyšuje.

Kompost, který v areálu žeravické skládky dozraje, se pak využívá pro zvelebování zelených ploch v Přerově. Přebytky si mohou v určených dnech vyzvednout i obyvatelé města. Hradí jen manipulační poplatek ve výši 150 korun a za to získají 300 kilo kvalitního hnojiva pro své zahrádky.

red

Reklama

Viktoria

Katalog firem » Restaurace, stravování » Restaurace

RESTAURACE VIKTORIA, SPORTBAR VIKTORIA, BISTRO U VIKTORKY Restaurace Viktoria - kapacita 70 míst, letní zahrádka 70 míst, dětské hřiště, letní grilování Sportbar Viktoria - kapacita 50 m...