Reklama

Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, venku je 12.5 °C

Mykologové uspořádali v Přerově na Horním náměstí jubilejní výstavu hub

Zprávy z regionu

17.9.2022

Autor: hcz

Členové Mykologického spolku Přerov uspořádali v pátek 16. a v sobotu 17. září 2022 v Klubu Teplo na Horním náměstí jubilejní 25. ročník výstavy hub. Kromě různých druhů právě rostoucích hub byly na výstavě prezentovány také fotografie a kresby hub. Nechyběly ani přednášky známého mykologa Jiřího Polčáka. Houbařům, kteří potřebovali zkonzultovat své nálezy, sloužila po oba dny mykologická poradna.

Jubilejní výstava hub nabídla přes tři stovky různých druhů hub. Nechyběly vzácné hřiby jako hřib šedorůžový, choroše, pýchavky, muchomůrky, korálovce, různé druhy hvězdovek, lišek a další.

Mykologové měli dlouho obavy z toho, že v lesích nic nenajdou, protože houby nerostly. Až v posledních dvou týdnech se situace změnila. Vyjeli na Moravu, zamířili hlavně do Jeseníků, Beskyd, Luhačovic a na Tovačovsko a za deště nosili do auta plné koše. "Vůbec poprvé nám přivezl kolega ze Štramberka nádherné ryzce citronové, které jsme tady na výstavě ještě neměli. Vzácností je nedávno popsaný nový druh - hřib šedorůžový. A pochlubit se musíme i tím, že jsme objevili první lokalitu výskytu satana na Přerovsku," prozradil mykolog Jiří Polčák, který vedl i přednášky o jedlých houbách, léčivých houbách nebo o houbách Pobečví.

Zájemcům o tyto přednášky například prozradil, že takovou léčivou houbou je ucho jidášovo. "Tato houba roste přes zimu, od října do dubna. Posiluje imunitní systém a je olíbená především v asijských zemích. Vhodná je do rizota, nebo do salátů." Vzácnější než ucho jidášovo je rosolovec červený. Roste na smrčinách a na vápencovém podloží. Běžně se nachází hlavně na Slovensku. To zákonem chráněný lanýž roste na vápencovém podloží, kde jsou duby, lísky a buky. "Na Přerovsku máme také lokalitu, kde roste dvacet druhů lanýžů," prozradil mykolog. A nechyběla ani spousta receptů, jak takové léčivé houby upravit. Podle Jiřího Polčáka se taková píchavka obrovská nejčastěji obaluje jako řízky. "Bylo uváděno, že největší vážila okolo 24 kilo. Já jsem našel nejtěžší 7 kilovou a byla to obluda. Tato houba je výborná na smažení, nebo na plnění. Vnitřek houby se vydlabe, podusí třeba s kuřecími játry, vajíčky, nebo sýrem. Vydlabaná houba se naplní, dá do trouby a krájí se jako roláda."

hcz

Reklama

Cestovní agentura Palma - Alena Francová

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

EGYPT - Marsa Alam
4.10. na týden z Ostravy/Brna

Hotelux Oriental Coast Marsa Alam****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
14 890 Kč

GEMMA RESORT ****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
13 990 Kč

Radisson Marina Resort Port Ghalib *****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
15 990 Kč

Royal Brayka Beach ****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
14 990 Kč

Pickalbatros Albatros Sands Port Ghalib *****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
15 190 Kč

Calimera Akassia Swiss Resort *****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
18 180 Kč

Jaz Grand Marsa *****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
14 890 Kč

Pickalbatros Sea World Marsa Alam *****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
18 580 Kč

Iberotel Costa Mares *****
7 nocí All inclusive, dítě od 8 390 CZK
29 890 Kč

Více nabídek Vám rádi sdělíme telefonicky, emailem nebo u nás v kanceláři.