Reklama

Pondělí 6. července 2026, dnes je výročí Upálení Mistra Jana Husa (1415), venku je 22.2 °C

Moravu obsadili draci. Hanácký festival dračích lodí v Kojetíně oslavil desáté výročí

Zprávy z regionu

21.8.2016

Autor: hcz

Na řece Moravě v areálu Kanoistiky Kojetín se o víkendu rozezněly bubny dračích lodí. "Zaber, makej…" ozývalo se z obou břehů řeky Moravy. Fanoušci, kteří přijeli na jubilejní 10. ročník festivalu dračích lodí s názvem Draci na Hané, své hlasivky nešetřili. Místní kanoistický oddíl, jenž závody každoročně pořádá, přivítal letos na startu osmatřicet posádek malých a velkých lodí. Mezi draky, kteří přijeli do Kojetína ze všech koutů republiky, nechyběli ani zástupci ze Slovenska. Celou akci moderoval tradičně Lukáš Kobza z rádia Haná.

Dvanáct a půl metru dlouhé lodě ve tvaru otevřené kanoe ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem vážící čtvrt tuny se líně pohupovaly na klidné hladině Moravy. Jakmile ale zabraly posádky do pádel, hladina řeky se rozčeřila a lodě vyrazily k cíli jako střely.

"Letos jedeme mezinárodní závod, na startu se totiž objeví i slovenská posádka "ULMA". Do bojů ale určitě zasáhnou i místní. Chybět nebudou ani naši juniorští volejbalisté, kterým se tady na festivalu v loňském roce dařilo, a tak se rozhodli jít do toho znovu," řekla za pořadatele Alča Zicháčková. "V loňském roce jeli naši spoluhráči. My jsme ale byli zvědaví, jaké to je, a chtěli jsme si to vyzkoušet, a tak jsme tady. V první jízdě ve dvacítkách jsme dojeli první," prozradili mladí volejbalisté Marek Hedvíček a Jakub Smolík.

V neděli se jel i charitativní závod Dětských domovů. "Připravené máme čtyři lodě. Zájemci si mohou zakoupit vstupenku a zúčastnit se závodu, nebráníme ani těm, kteří příspěvek poskytnou, aniž by se závodu zúčastnili. Výtěžek pak poputuje do Dětského domova v Uherském Hradišti, " dodala Zicháčková.

Posádky těchto dračích lodí se skládají maximálně z 20 pádlujících, kdy sedí 10 napravo a 10 nalevo. Bubeník sedící na špičce lodi a údery do bubnu udává rytmus pádlování, kormidelník na zádi určuje směr. Historie závodů dračích lodí začala před více než 2200 lety v Číně.

hcz

Reklama

Vinotéka U HANAČKY

Katalog firem » Restaurace, stravování » Vinotéky

Prodej sudového a lahvového vína. Posezení v příjemném prostředí. Dodávky vína na společenské akce. Prodej přes ulici.