Reklama

Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián, venku je 16.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Modrozelené město. I Přerované mohou přijít s nápady, jak zlepšit život v ulicích či parcích

Zprávy z regionu

16.12.2020

Autor: red

Zelené zahrady na střechách budov? Nové vodní oázy v betonových ulicích města? Jezírka ve školních zahradách? Osázené autobusové zastávky či popínavé rostliny plazící se po domech? Biotop na Laguně? Nebo raději obnova vodního režimu v lužním lese Žebračka? To je jen výčet nápadů, které mohou obyvatelé města doplnit svými vizemi, jak by si představovali modrozelené město. Právě teď k tomu je ta nejlepší příležitost. Přerov byl totiž nejúspěšnějším žadatelem o dotace z takzvaných Norských fondů a díky tomu teď může připravovat strategii, jejíž součástí budou i nápady, které mají zlepšit životní prostředí.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos

Klimatické změny se týkají takřka celé planety. "Také Přerov se s nimi potýká. Přibývá dnů s vysokými teplotami, extrémní srážky způsobují záplavy, problémem jsou i bleskové povodně a nedostatečné zasakování vody do vyprahlé půdy," říká náměstek přerovského primátora Petr Kouba. Jak s těmito změnami efektivně pracovat, nebo dokonce jak z nich vytěžit pro obyvatele to nejlepší, na to má dát odpověď nová adaptační strategie pro roky 2021 až 2030. "V ní budou popsány hlavní klimatické změny, jak se vyvíjely v čase. Zmapujeme, kde je město zranitelné. Poté bude odborná skupina vedená zpracovatelem hledat řešení ke zmírnění extrémních projevů počasí. Výběrové řízení na zpracovatele vyhrála v minulých dnech společnost ASITIS – Atregia, která vytvoří Přerovu plán přímo na míru," nastínil Kouba. Ten ke spolupráci vyzývá i Přerovany, kteří mohou už teď své vize nebo zkušenosti sdílené z jiných měst či států sdělovat na adrese: zeleny@prerov.eu. I s jejich podněty bude firma pracovat.

Díky tomu, že Přerov obsadil v rámci výzvy Norských fondů první místo, získá na pořízení strategie z těchto fondů 382 tisíc korun, Státní fond životního prostředí přispěl částkou 67 tisíc a Přerov se podílel 50 tisíci. Plán by měl být hotový do konce srpna příštího roku. V průběhu jara se počítá i s veřejným slyšením pro obyvatele či dotazníkovým šetřením, v rámci něhož budou moci Přerované sdělit své názory. "My samozřejmě nechceme mít další projekty do šuplíku. Tím, že strategii budeme mít na papíře, můžeme později žádat o dotace z národních dotačních programů na postupnou realizaci. Bez toho bychom na evropské peníze zkrátka nedosáhli," vysvětlil na závěr důležitost dokumentu přerovský primátor Petr Měřínský.

red

Reklama

Realitní kancelář STING, s.r.o.

Katalog firem » Služby » Realitní kanceláře

Realitní kancelář STING je velkou, úspěšnou a finančně stabilní společností poskytující široké spektrum kvalitních služeb spojených s realitami. Působí na většině území České rep...