Reklama

Středa 28. října 2020, dnes je Den vzniku samostatného československého státu (1918), venku je 12 °C

Lidem v kómatu budou v přerovské nemocnici psát pacientský deník

Zprávy z regionu

10.10.2020

Autor: red

Nový projekt uvádějí v těchto dnech do života zdravotníci přerovské nemocnice. Po domluvě s příbuznými budou psát pacientům v kómatu deník, kde zaznamenají všechny významné nebo zajímavé informace.

Foto: Nemocnice Přerov

Podobu pacientských deníků navrhla vrchní sestra Ing. Bc. Andrea Czvalingová. Zdravotní sestra Mgr. Lenka Nevřelová mu dala finální podobu a postupně jej uvádí v život. "Vycházíme z myšlenky příběhu Malého prince. Odvážný malý chlapec, který na své cestě potkává různé lidi. I v našem případě platí, že každý člověk je jiný, ale důležité je to, zda naše činnost a vůbec ten náš život má nějaký význam či cíl," vysvětluje Mgr. Lenka Nevřelová, zdravotní sestra jednotky dlouhodobé intenzivní péče anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO-DIP) přerovské nemocnice. Jak upřesňuje, projekt pacientských deníků se snaží uvádět do praxe ve spolupráci s vrchní sestrou Ing. Bc. Andreou Czvalingovou. "Skladba našich pacientů a jejich diagnóz zatím neumožňovala využití nebo zavedení pacientského deníku. Až nyní máme na oddělení pacienta, u kterého deník Malý princ zavádíme," objasňuje Mgr. Lenka Nevřelová.

Deník by měl podle ní být společným dílem rodiny i zdravotníků. "Já se budu snažit zapisovat významné události z pohledu zdravotníka, ale protože například náš pacient má děti, požádáme rodinu, aby namalovaly obrázek, my doplníme myšlenku Malého prince, identifikační údaje a logo nemocnice. Pokud rodina bude chtít, může požádat i kamarády nebo třeba spolupracovníky o napsání motivačních vzkazů. Deník vnímáme jako živý organizmus. Zatím jsme na začátku, uvidíme, jak se jeho podoba bude rozvíjet dále. Měla by vzniknout vzpomínka na určitou životní etapu, kterou si pacienti budou moci vybavit aspoň díky deníku Malého prince," uvedla dále Mgr. Lenka Nevřelová.

Podle ní se začne historie konkrétního příběhu pacienta v kómatu psát až tehdy, pokud bude souhlasit rodina. "Deník pro konkrétního pacienta připravíme a jeho historii začneme psát my. Jak se zapojí příbuzní nemocného, to bude záležet jen na nich. Ze zkušeností víme, že reakce rodiny na nově vzniklou situaci se mnohdy odvíjí od věku nemocného, rozhodují i sociální vazby, vztahy v rodině. Byli bychom rádi, pokud by si pacient po opuštění nemocnice odnesl deník Malý princ domů a vnímal jej jako vzpomínku na určitou životní etapu. Tady už bude rozhodnutí záležet na každém pacientovi," uzavírá Mgr. Lenka Nevřelová.

 

 

red

Reklama

PROFI CREDIT

Katalog firem » Finance » Nebankovní půjčky a úvěry

*OSOBNÍ A PODNIKATELSKÁ PŮJČKA*

Půjčíme Vám na cokoliv a neptáme se, na co peníze potřebujete.

Zrychlené vyplácení peněz - peníze na účtu ještě dnes!!!

Možnost odložit si až 3 splátky.

Půjčka s pojištěním schopnosti splácet - chrání Vás v případě neschopnosti splácet úvěr při nenadálých situacích jako je například dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání, úraz či invalidita.

Peníze pro zaměstnance, maminky či tatínky na MD, podnikatele, živnostníky, OSVČ i pro důchodce.

Volejte 777 225 343.