Reklama

Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav, venku je 0.2 °C

Jubilejní Hefaiston a Kovářské fórum na Helfštýně

Zprávy z regionu

19.8.2022

Autor: red

Letošní 34. Kovářské fórum na hradě Helfštýně se poslední srpnový týden ponese v mezinárodním duchu. Sochař, kovář a designér Radomír Bárta si do svého týmu přizval kolegy z České republiky, Belgie, Francie a Austrálie. Společně vytvoří v hradní kovárně plastiku s rostlinnými motivy, kterou věnují do helfštýnské sbírky uměleckého kovářství čítající dnes přes 1 300 exponátů.

Foto: Muzeum Komenského v Přerově

Z českých mistrů bude Radomíru Bártovi asistovat Ondřej Géla – v kovu tvořící umělec z Milostovic, jehož díla mohou návštěvníci hradu obdivovat při procházení celým areálem. Dalšími nepostradatelnými členy budou belgičtí kováři Patrick Pelgroms a Philip Vervoort, francouzský kovář Antoine Mathey, který jezdí na Helfštýn posledních pár let také jako dobrovolník, a Julian Suitor z Austrálie.

Mistry černého řemesla uvidí návštěvníci v rámci vstupu do hradu, v historické hradní kovárně od neděle 21. do pátku 26. srpna (mimo pondělí, kdy je hrad zavřen). Slavnostní zahájení 34. ročníku Kovářského fóra proběhne v sobotu 20. srpna od 18 hodin. Kolektiv autorů zde představí plánovanou podobu díla. Večer zakončí koncert cimbálové muziky Rubáš a návštěvníky čeká také ochutnávka prvního burčáku vinařů z Boršic.

Na tradiční Kovářské fórum už v pátek 26. srpna plynule naváže Hefaiston, mezinárodní setkání uměleckých kovářů na Helfštýně. Letošní jubilejní 40. ročník přinese během tří dnů kromě tradičního programu i novinky. Ani letos si akci nenechají ujít stovky kovářů z téměř 20 zemí světa včetně Itálie, Ameriky, Francie, Austrálie, Belgie, Polska či Ukrajiny. Ti na Helfštýně představí na 200 kovaných exponátů.

Řada z nich se představí při práci během sobotního dne (9 – 21 hodin) a nedělního dopoledne (9 – 12 hodin). Ovládnou třetí helfštýnské nádvoří s deseti pracovišti včetně hradní kovárny, několika výhní a bucharů. Na tvorbu vlastního díla budou mít kováři či kovářské týmy tříhodinový interval. Výsledek jejich snažení i samotné mistry černého řemesla přímo v akci si každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků.

Specialitou jubilejního ročníku je videomapping na helfštýnské hradby. Unikátní show proběhne v areálu hradu po setmění hned dvakrát, v pátek i v sobotu. Připraven je i další program včetně koncertu kapely Kalle (pátek 18 hodin), kapely Arrhythmia (sobota 18 hodin) a kapely Nylon Jail (sobota 21 hodin). Před slavnostním vyhlášením výsledků vystoupí v neděli po poledni cirkus Levitare.

Areál nabídne během tří dnů i stálice programu – odborný seminář v hradní Galerii, během kterého promluví odborníci ve svých oborech, večerní promítání unikátních záběrů Helfštýna, kovářské soutěže pro děti i dospělé, ohňovou show a mnoho dalšího. Celý program je na webu festivalu: https://hefaiston-helfstyn.cz/program

Čtyřicátý Hefaiston začíná v pátek 26. srpna a potrvá do neděle 28. srpna. Každoročně si jej nenechá ujít 8 až 10 tisíc návštěvníků.

red

Reklama

AUTODÍLY KUBÍK

Katalog firem » Auto - moto » Autodíly

Jsme firma zabývající se prodejem autodílů a příslušenství na všechny vozy. Mimo autodíly nabízíme také autobaterie, oleje, provozní kapaliny, aditiva, autokosmetiku, sněhové řetězy a ji...