Reklama

Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota, venku je 11.8 °C

Dvě nové stavby mají v případě povodní usměrnit velkou vodu z Bečvy

Zprávy z regionu

28.1.2021

Autor: red

Další protipovodňové stavby, které mají bránit rozlití Bečvy do zastavěné části města, podpořili radní. Plány na ochranu Přerova před velkou vodou jsou dva. První počítá se zídkou nad jezem, směrem od mostu k chemickým závodům, druhá zábrana povede od lokality pod nemocnicí až k tenisovým kurtům.

Foto: Magistrát města Přerova

Náklady se odhadují na 82 milionů korun, město by se mělo podílet 15 miliony, větší část nákladů má pokrýt dotace z Ministerstva zemědělství. Záležet však bude na názoru zastupitelů, kteří se sejdou 8. února. Projektová dokumentace je nachystána, stavební povolení vydáno, na stole leží smlouva o spolupráci mezi Povodím Moravy coby investorem a městem. Jasno je v tom, že stavby mají navazovat na protipovodňová opatření, která Přerov už má. Za obdobných podmínek ve městě vyrostla v roce 2017 například zídka na nábřeží Edvarda Beneše, mezi mosty Míru a Legií, která je při hrozících záplavách doplněna v mezerách mobilním hrazením.

"Nemá ale jít jen o stavbu zídek, v plánu jsou samozřejmě i opatření na stokové síti, která mají při povodních zabránit zpětnému zaplavení území prostřednictvím veřejné kanalizační sítě, kdy v kanalizaci vzniká tlakové proudění a splaškové vody jsou spolu s vodou z Bečvy vytlačovány do ulic," popsal náměstek primátora Michal Zácha. Ten připomněl také to, že smlouva mezi Přerovem a Povodím je nezbytná pro podání žádosti o poskytnutí dotace z programu Ministerstva zemědělství, které by mohlo přispělo částkou ve výši 85 procent stavebních nákladů, tedy 67 miliony.

O protipovodňových opatřeních se ve městě mluví už od roku 1997, kdy Přerov zasáhla stoletá voda. Menším záplavám se město nevyhnulo ani v dalších letech, naposledy se Bečva vylila z břehů na podzim loňského roku.

red