Reklama

Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek, venku je 24.3 °C

Cimbálová muzika Harafica zcela zaplnila sál Klubu Teplo

Zprávy z regionu

7.4.2024

Autor: hcz

Sobotní večer 6. dubna 2024 patřil v Klubu Teplo cimbálové muzice z Uherského Hradiště. Sál byl zaplněný do posledního místa a návštěvníci si vystoupení těchto sympaťáků, kteří zpívají a hrají od rytmů spojujících tradici s novými hudebními proudy, s nadšením užívali. Vystoupení cimbálovky Harafica uspořádal Duha Klub Dlažka.

"Je to po sedmé, co jsou tady kluci z cimbálové muziky Harafica. Před šesti lety nám je doporučili muzikanti z cimbálovky Primáš. Od té doby sem jezdí Harafica pravidelně. Klukům je okolo třiceti, pětatřiceti, nejstaršímu je kolem čtyřiceti let. A já nemůžu zapomenout na nejlepší vystoupení, které jsme s nimi měli v červnu v roce 2021, kdy jsme uspořádali koncert na zámku," zavzpomínal Jarda Biolek.

Fanoušci cimbálovky slyšeli jak tradiční lidové písničky, tak i písničky z pohádek. Harafica umí s lehkostí a nábojem zahrát všechno. "Chtěla jsem si k padesátinám dát dárkem cimbálovku, ale protože je pořízení takové cimbálovky na oslavu dost drahé, koupila jsem celé rodině lístky na toto vystoupení," svěřila se jedna z návštěvnic.

Počátky muziky Harafica lze hledat již v roce 1999, kdy pedagog Pavel Štulír sestavil další dětskou cimbálovou muziku v ZUŠ Uherské Hradiště. Název Harafica si členové zvolili v roce 2005, kdy se osamostatnili od ZUŠ. Primášem je Martin Melichárek a uměleckým vedoucím je cimbalista Petr Gablas. Po postupných personálních změnách se muzika plně vyprofilovala jako progresivní cimbálová muzika, která čerpá ze základů uherskohradišťského Dolňácka a postupně obohacuje svůj repertoár o písně z jiných regionů Moravy, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kromě prolínání s prvky jiných žánrů se muzikanti také věnují autorské písňové tvorbě.

A na co se mohou Přerované těšit v nejbližší době?

"Teď ve čtvrtek 11. dubna vystoupí v Klubu Teplo největší pecka ze zahraničí Thomas Atlas Band. Tom je borec, který má necelých třicet let a je fakt výborný. Je to britský funkový, soulový a bluesový zpěvák a kytarista. Od mala hraje na kytaru a už od 12 let hrál po celé Anglii v různých sestavách s mnohem staršími hudebníky. V roce 2014, ještě ne ani dvacetiletý, odcestoval na rok do Austinu v Texasu, kde hrál s místními bluesmany a hudebně se definitivně otrkal… Toma proslavila nejen jeho unikátní a zároveň brilantní hra na kytaru, ale i výjimečný zpěv a čiré, ničím nezatížené letité muzikantství, lze říci přímo od Pánaboha…", zve všechny na další z výjimečných vystoupení Jaroslav Biolek.

hcz

Reklama

OKNO H

Katalog firem » Řemeslníci » Okna, dveře, zastiňovací technika

Dodávka a montáž plastových oken a dveří, žaluzie, sítě, rolety, demontáž, montáž, zednické zapravení bezpečnostních dveří. Dodávka a montáž vnitřních dveří.