Žalobce zamítl stížnosti proti obvinění kvůli zakázkám radnice
5.10.2011 aktualizováno 5.10.2011 23:39
Autor: Alena Horáková jpt
Vsetínský státní zástupce zamítl v těchto dnech všechny stížnosti proti obvinění, které si podalo celé vedení bývalé městské rady Přerova. Celkem 11 tehdejších radních v čele se současným primátorem a senátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD) a dva tamní úředníci se zodpovídají ze dvou trestných činů týkajících se dvou veřejných zakázek.
Podle vsetínského státního zástupce Petra Bareše je obvinění na místě. Vyšetřování tak pokračuje dál. "Stížnosti všech obviněných proti rozhodnutí o zahájení trestního stíhání byly zamítnuty jako nedůvodné. Stížnost si podalo všech třináct obžalovaných. Namítali, že rozhodnutí o zahájení trestního stíhání je nedůvodné. My jsme naopak konstatovali, že důvodné je," uvedl státní zástupce. Podotkl, že toto rozhodnutí znamená, že stíhání tak pokračuje dál, v současné době se pracuje na výsleších.
Útvar odhalování korupce a finanční kriminality bývalé vedení městské rady, z nichž mnozí stále sedí v čele města, obvinil z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Stíhání se týká sporných zakázek na přestavbu přerovského domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Primátora města a senátora Lajtocha musel vydat ke stíhání Senát. Kromě jedenáct členů bývalé městské rady policie obvinila také dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic.
O tom, jak dlouho vyšetřování potrvá, zatím žalobce odhadnout nedokáže. Po výslechu se dá podle něj předpokládat další důkazní návrhy ze strany obhajoby. "Celkem 13 obviněných zastupuje dvanáct advokátů, dva z obviněných mají společného obhájce," dodal Bareš.
Zatímco policisté případ dál vyšetřují, po Přerově začíná kolovat petice za odvolání primátora. Připravili ji členové z opoziční koalice Společně pro Přerov. Na stránkách www.spolecneproprerov.cz Jiřího Lajtocha prostřednictvím této petice vyzývají kvůli podezření z trestného činu z odstoupení z funkce primátora a z funkcí v městských organizacích. Podle nich je k této funkci nutná důvěra obyvatelstva v jeho nestrannost. Podle předsedy petičního výboru Jiřího Kohouta by petice měla být v oběhu zhruba dva nebo tři měsíce. "Oslovujeme nyní lidi, majitele krámků, kteří by nám tu petici u nich umístili, rozmisťujeme ji po městě. Chystáme také doprovodné akce," řekl Kohout.
Samotný primátor však oponuje, že je nevinen a hodlá se očistit. Odstoupení odmítá. Přerovská opozice se jej pokusila společně s obviněnými radními odvolat již na minulém zastupitelstvu, ale neúspěšně. Opoziční koalice Společně pro Přerov šanci na razantní změny ve vedení města příliš nemá - má totiž pouze šest mandátů v pětatřicetičlenném zastupitelstvu. V Přerově po volbách vznikla koalice vítězné ČSSD s občanskými demokraty, TOP 09 a lidovci. V opozici zůstali s koalicí Společně pro Přerov komunisté, kteří však žádné výrazné kroky nechystají.
Protikorupční policie se spornými zakázkami týkající se stavby přerovského domova důchodců a zimního stadionu zabývá proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena u domova pro seniory se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. V obvinění se mimo jiné policie zaměřuje i na vazby politiků se stavební firmou, jež tyto zakázky prováděla. Ve spisu údajně policisté také popisují, že tato firma stavěla primátorovi bazén. Lajtoch to však na dotaz ČTK již dříve popřel a uvedl, že všechny práce kolem bazénu řádně uhradil.
Alena Horáková jptčtk
Cestovní agentura Palma - Alena Francová
Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře
LAST MINUTE
Uvedená cena za osobu zahrnuje: LETENKY, transfery, ubytování se stravou ALL INCLUSIVE, delegát.
Tunisko: CONCORDE GREEN PARK PALACE 5* 21.-28.8.2026 z Pardubic za 20 990 Kč osoba
Turecko - Bodrum: VERY CHIC HOTEL 5* 19.-27.8.2026 z Pardubic za 22 690 Kč osoba
Bulharsko - Burgas: IM DREAMER HOTEL 4* 20.-28.8.2026 z Brna za 20 290 Kč osoba
Řecko - Rhodos: DELFINIA RESORT 4* 19.-27.8.2026 z Brna za 21 490 Kč osoba
Itálie - Kalábrie: TH SIMERI 4* 20.-28.8.2026 z Ostravy za 24 990 Kč osoba
Španělsko: EVENIA ZORAIDA BEACH RESORT 4* 18.-26.8.2026 z Prahy za 23 990 Kč osoba
Egypt - Hurghada: SENTIDO NAGA BAY 5* 19.-26.8.2026 z Brna za 23 890 Kč osoba
Egypt - Marsa Matruh: JAZ VIVA CASA MAZA 5* 17.-24.8.2026 z Pardubic za 20 890 Kč osoba
Těšíme se na Vás!
Kontakty:
www.ck-palma.cz
e-mail: palmaol@ck-palma.cz
tel. 585 154 587
mobil: 602 21 01 21

13.8.2026
První etapa jihozápadního obchvatu Přerova nově počítá i s úpravou Mádrova podjezdu
Zprávy z regionu
24.7.2026
Místo, kde voda baví
Zprávy z regionu
10.7.2026
Přerovská porodnice přivítala v prvním pololetí 243 miminek
Zprávy z regionu
9.7.2026

