Reklama

Středa 8. července 2020, svátek má Nora, venku je 15.4 °C

Vítání občánků a osobní gratulace jubilantům se letos ruší

Zprávy z regionu

29.5.2020

Autor: red

Komise pro občanské záležitosti patří mezi nejvytíženější poradní orgány rady města. Letos ale opatření zavedená v souvislosti s koronavirem, násobená strachem o ty nejmladší a nejstarší přerovské ročníky, její činnost takřka pozastavila. Počítá se s tím, že až do konce roku nebudou obnoveny obřady vítání dětí, nesejdou se pětasedmdesátníci a letošní seniorští jubilanti místo stisku rukou a osobního přání dostanou poštou balíček s dárkem. Dojde tedy k útlumu téměř všech aktivit, které komise zajišťuje.

Foto: Magistrát města Přerova

Vítání občánků patří celé roky k oblíbeným obřadům, prostřednictvím nichž jsou do řad Přerovanů vítány narozené děti. V historickém domě na Horním náměstí je čeká přijetí, pamětní list, dárek a také focení před fotoplátnem s motivem města. Letošní rok se ale zapíše v tomto ohledu mezi ty, které této akci nepřály. "Naposledy jsme přivítali děti v sobotu 8. února. Pak už nebylo možné žádnou další akci pořádat, proto jsme tradici museli poprvé v její historii přerušit," nastínil předseda Komise pro občanské záležitosti Pavel Košutek. Radní města tento týden rozhodli, že preventivně se vítání občánků nebude konat až do konce letošního roku. Nedá se ale ani počítat s tím, že by se obřady pouze posunuly, protože v lednu roku 2021 by jich bylo příliš. A navíc děti by už na obřad věnovaný miminkům byly velké. "Rodiče, kteří chtějí pro své dítě mít alespoň pamětní list, nám mohou na matrice, při přebírání rodného listu, zanechat na formuláři adresu, kam si přejí list poslat. Kromě toho od nás dostanou pro své dítě i milou hračku," doplnila Lenka Tomečková z přerovského magistrátu.

Obdobně je na tom i pět set obyvatel Přerova, kteří přišli na svět v roce 1945. Jejich společná narozeninová oslava, která se měla odehrát v Městském domě 7. dubna, 19. května a 13. října, byla zrušena. Ale ani oni nebudou připraveni o dárek od města doručený prostřednictvím pošty. Někteří ho už obdrželi, pětasedmdesátníci narození v létě, na podzim a v zimě ho teprve dostanou. "A přijali jsme i opatření pro jubilanty, kteří měli nebo budou mít 80, 85, 90, 95, 100 a více let. Těm všem chodili naši zástupci osobně přát k jubileu. Ale protože nechceme ničím ohrožovat jejich zdraví a bezpečnost, dárek jim rovněž zašleme. Podle posledních údajů se jedná o 713 Přerovanů, kteří letos slaví tyto kulatiny nebo půlkulatiny," řekl přerovský primátor Petr Měřínský.

Jediné, co komisi v tomto roce zůstalo k pořádání, jsou výroční svatby. Manželé, kteří si chtějí na matrice připomenout svůj slib, který si dali před padesáti, pětapadesáti, šedesáti, pětašedesáti či dokonce sedmdesáti a více lety, se mohou nadále hlásit. I tady ale musejí respektovat všechna nastavená hygienická a bezpečnostní opatření.

red

Reklama

PODLAHY A INTERIÉRY

Katalog firem » Řemeslníci » Podlahy

Nabízíme podlahy plovoucí, laminátové, korkové, dřevěné, dvouvrstvé, vinylové, Thermofix, PVC, Novilon, linoleum, Marmoleum click. Prodáváme interiérové dveře PORTA DOORS, VRÁNA, SOLODOOR...