Reklama

Sobota 21. července 2018, svátek má Vítězslav, venku je 25.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Vernisáž minimalistických obrazů Ivana Mládka přilákala do městské galerie stovky návštěvníků

Kultura

8.8.2016

Autor: Lenka Šimková

V rámci hodových slavností si Přerované mohou od Ivana Mládka vychutnat mnohem víc, než jen vystoupení jeho Banjo Bandu na náměstí. V pátek odpoledne byla v Galerii města Přerova zahájena Hodová výstava, která představuje antiperspektivní obrazy známého bendžisty. Mládkovou tvorbu pak doprovází působivá expozice rozměrných pláten Angličana Michaela Rowlanda.

Foto: Lenka Šimková

Ivan Mládek se začal malování věnovat v 80. letech minulého století, kdy časopis Mladý svět otiskl texty k několika jeho písním a vyzval interpreta, aby se je pokusil také ilustrovat. U písně „Rychlík jede do Prahy“ napadlo tehdy začínajícího malíře nakreslit vlak v důsledně obrácené perspektivě, která se později stala jeho autorským rukopisem. Koleje se na obraze směrem k obzoru nesbíhají, ale rozbíhají, v popředí je malinká lokomotiva, vagóny jsou větší a větší, v posledních jsou i v okénkách vidět pasažéři. Od 80. let Mládek se svojí tvorbou ušel obrovský kus, jeho díla jsou zastoupena v galeriích i soukromých sbírkách po celém světě. „Ivan Mládek vyhověl naší prosbě o uspořádání hodové výstavy v Přerově i přesto, že výstavy, jak s jemu typickým otevřeným humorem dodal, nemá příliš v oblibě,“ doplnila Galová.

Foto: Lenka Šimková

Doprovodnou expozici představují rozměrná plátna Michaela Rowlanda, který žije a tvoří v Praze a s Ivanem Mládkem nevystavuje zdaleka poprvé. Jeho soubor „What We Do After The Revolution“ je v naprosto zřejmém kontrastu s tvorbou Ivana Mládka, čímž se výstava vzájemně propojuje a doplňuje. „Na těchto obrazech jsou mí přátelé, kteří se nějakým způsobem vzbouřili proti společenským normám, k nimž byli vedeni. Slovo revoluce v názvu této série se vztahuje k osobní revoluci a objevování svého místa uvnitř nebo vně společnosti v níž žijeme,“ uvedl autor ke svým obrazům

Lenka Šimková

Reklama

Divadelní V. klub Přerov

Katalog firem » Kultura » Divadla

Divadelní komedie
MANŽELSTVÍ V KOSTCE.
5.9. od 19.00

MANŽELSTVÍ V KOSTCE

scénář a režie: Luboš Balák
hrají: Zuzana Kronerová, Oldřich Navrátil

Píše se rok 1987. Léto. Jez na Berounce. Mladý Emil alias Válec se právě pokusil nebezpečný jez sjet. Udělal se. A vůbec to nevypadalo dobře. Naštěstí ho mladá Marcela alias Borůvka zachránila. Vytáhla ho za pádlo. A když tak seděli po prožitém nebezpečí v letní podvečer na břehu Berounky, a hlasitě oddychovali, zamilovali se. To byl začátek jejich dlouhé cesty. Začátek manželství, které pak trvalo sto let.

Manželství v kostce je nová komedie Luboše Baláka o věčném souboji mužů a žen, který netrvá jen sto let a který se netýká jen dvou jedinců. Týká se všech a prožíváme ho znovu a znovu. Emil a Marcela ho dávají jen poněkud extrémněji. Kolikrát se vlastně toho druhého pokusili zavraždit? A jak je možné, že ten druhý partner ještě vůbec žije? A jak to, že jsou pořád spolu a nepukla jim hlava?