Reklama

Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš, venku je 1.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Čeká Přerov revoluce v systému svozu odpadů?!?

Zprávy z regionu

9.11.2020

Autor: red

Unikátní svozová technika, velkokapacitní ergonomické kontejnery, chytrá technologie na evidenci výsypů a plánování svozových tras. To všechno se má stát součástí nového systému svozu odpadů v Přerově. Společný projekt města a technických služeb počítá s pořízením speciálních nádob na plasty, kov, papír, sklo, bioodpad i komunální odpad a také dvou vozidel. Radní už záměr podpořili, teď se ještě čeká na verdikt zastupitelů, kteří se sejdou v pondělí 7. prosince.

"Nádoby, které máme v plánu koupit, jsou pro uživatele snadno přístupné a zároveň dovolí zabudování technologií jako jsou čipy pro monitoring zaplněnosti, software umožňující plánovat řidičům svozových vozů optimální trasy či evidenci odpadních nádob," uvedl primátor Přerova Petr Měřínský. Do projektu chce město vstoupit pořízením kontejnerů na tříděný odpad, které přijdou na 10 milionů korun, technické služby by podle dohody koupily nádoby na komunální odpad a auta za 20 milionů. Náklady by ale zúčastnění v plné výši nehradili. Podařilo se jim dosáhnout na schválení dotace ze Státního fondu životního prostředí. Městu by se tak vrátilo 85 procent z nákladů a technickým službám 25 procent.

Projekt by odstartoval nákupem specializovaných aut. Jedná se o vozidla, která jsou vybavena bočním výsypem nádob, není tak potřeba další obsluhy, která by s nádobami manipulovala. Ve voze je pouze řidič, který z kabiny obsluhuje robotizovanou ruku. Vozy mají i jiné chytré vychytávky. Auto bude mít například oddělitelný zásobník na slisovaný odpad o objemu asi 20 tisíc litrů, který lze použít k převozu přímo ke koncovým odběratelům a tím se vyhnout další manipulaci v podobě výsypu, skladování a nakládky.

Až budou auta vysoutěžena, začne se s pořizováním dvou typů kontejnerů. Ten větší o objemu 3 tisíce litrů má být pro lehčí komodity jako je plast, obalové kovy či papír, ten menší o objemu 2 tisíce litrů pro bioodpad a sklo. Provedením by měly být nejen designově vyladěnější, ale i praktičtější. Jejich součástí je například pedál pro snadné otevření a hygienický přístup do nádoby, které se už nikdo nebude muset dotýkat. Počítá se s tím, že v první fázi by se na konci roku 2021 dostalo do přerovských ulic 322 nádob, jimiž by bylo osazeno zhruba 70 procent stávajících stanovišť na separovaný odpad. Některá stanoviště ale bude nutno stavebně upravit a jiná znovu vybudovat. Umístěním těchto velkoobjemových kontejnerů, výměnou za současné menší nádoby, dojde i k úspoře plochy, na které mohou vzniknout třeba nová parkovací místa.

Zástupci přerovských technických služeb konstatují, že systém jako celek by byl v České republice unikátní, byť v západní Evropě je už zaveden a rozšířen. Pokud se v Přerově pro něj najde podpora, bude město na konci roku 2021 nebo na začátku toho dalšího prvním městem v České republice, které novinku zavedlo.

red

Reklama

Městys Dřevohostice

Katalog firem » Obce » A-K

Městys Dřevohostice se rozkládá po obou březích říčky Bystřičky, asi 15 kilometrů jihovýchodně od Přerova, na okraji Hostýnské vrchoviny. V současné době zde žije asi 1500 obyvatel a k...