Reklama

Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava, venku je 15.1 °C

V sobotu začne druhé Hanácké léto na kolejích

Zprávy z regionu

22.6.2020

Autor: red

O loňských letních prázdninách vypravili členové spolku Kroměřížská dráha poprvé na koleje mezi Kroměříží, Kojetínem a Tovačovem pravidelné historické vlaky v rámci projektu nazvaného Hanácké léto na kolejích.

Vzorně opečovávanými historickými motoráčky z 50. a 60. let minulého století jste se mohli svézt každou prázdninovou sobotu třeba na některou z řady kulturně společenských akcí pořádaných ve městech a obcích při trati. Vlaky měly u veřejnosti až nečekaně velký úspěch a za celé léto se jimi přišlo svézt téměř 4000 cestujících. Hned po skončení loňské sezóny se tedy členové pořádajícího spolku rozhodli, že stejnou akci uspořádají také v letošním roce a navíc že budou některé spoje zajíždět i do Chropyně. To ale ještě nemohli tušit, jaké komplikace s přípravami letošních letních jízd jim přinese pandemie koronaviru.

"I přes jarní úvahy o odvolání celého letošního Hanáckého léta však nakonec přinášíme všem našim pravidelným, ale i novým cestujícím dobrou zprávu – počínaje 27. červnem 2020 budou historické motoráčky opět každou prázdninovou sobotu ve službě pro Vaše potěšení i svezení za zajímavými cíli při trati," řekl náčelník spolku Kroměřížská dráha Mgr. Jiří Strumienský.

Spolek provozuje příležitostné jízdy historických vlaků na Kroměřížsku už od svého založení v roce 2007. Mezi jeho domovské tratě patří také jedenáctikilometrová lokálka z Kojetína do Tovačova, na které od roku 1981 nejezdí pravidelné osobní vlaky. Hanácké léto na kolejích tak dává zájemcům o návštěvu Tovačova a jeho okolí jedinečnou příležitost, jak se do města dostat i jinak než autem či autobusem. Podobně obyvatelům Tovačova, Lobodic a Uhřičic vlaky Hanáckého léta umožní pohodlnou cestu za četnými lákadly Kroměříže nebo nově i Chropyně.

A jaká že to vozidla zajistí provoz letošních historických vlaků? Rovným dílem se o ně podělí velmi elegantní dieselhydraulické motorové vozy řady M286.1 z konce 60. let, kterým se mezi železničáři říká "Krokodýl" (zajistí téměř všechny spoje v červenci) a dále oblíbené malé červené motoráčky s mechanickým přenosem výkonu řady M131.1 z 50. let, které nikdo nenazve jinak než "Hurvínek". V srpnu by chtěli členové spolku široké veřejnosti představit svůj nový vyhlídkový vagónek, jehož stavbu momentálně v kroměřížském depu dokončují. Právě kvůli pandemii koronaviru ale mají práce časový skluz a tak nezbývá než doufat, že se do srpna podaří tento zajímavý vůz dokončit a nechat schválit do provozu. Na vlacích Hanáckého léta by měl být nasazován společně se spolkovým "Hurvínkem" M131.1454 z roku 1955.

Zmíněné historické motoráčky budou po tratích mezi Tovačovem, Chropyní a Kroměříží jezdit každou prázdninovou sobotu až do 29. srpna podle níže uvedeného jízdního řádu. Podrobné informace o provozu vlaků i se seznamem možných turistických a cykloturistických cílů v okolí trati najdete na webových stránkách www.tovacovka.cz.

Každý den v době provozu vlaků bude vždy od 9 do 17 hodin veřejnosti přístupné také železniční muzeum v prostorách lokomotivního depa na kroměřížském nádraží. V muzeu si můžete na vlastní oči i ruce prohlédnout a vyzkoušet práci pana výpravčího či signalisty na skutečných stavědlových přístrojích, nebo si poslat třeba dálnopisnou zprávu. Expozice zahrnuje také několik stovek exponátů zaměřených na vlastní železniční provoz a kolejová vozidla. Vstupné do muzea je dobrovolné, k zakoupení jsou zde k dispozici také pohlednice, turistické vizitky a další upomínkové předměty.

red

Reklama

STEVE REEVE s.r.o. - Pánská móda

Katalog firem » Obchod » Oděvy a butiky » Pánská móda

NA SVATBY, SPOLEČENSKÉ UDÁLOSTI NABÍZÍME:

- OBLEKY- SPOLEČENSKÉ, BUSINESS
- KALHOTY OBLEKOVÉ, PRO VOLNÝ ČAS
- KOŠILE NOVÝCH VZORŮ
- SPOLEČENSKOU OBUV
- OPASKY
- ŠIROKOU ŠKÁLU MÓDNÍCH DOPLŇKŮ

POMŮŽEME VÁM RÁDI S VÝBĚREM, DOLADÍME DETAILY...

LZE U NÁS TAKÉ ZAKOUPIT:
- ELEGANTNÍ SVETRY, VESTY, JEMNÝ ÚPLET
- VOLNOČASOVÁ SAKA
- JEANSY S VYSOKÝM PASEM I V NADMĚRECH
- LETNÍ BEKOVKY

!!!PRO DÁMY!!!

JEANS MARTEN S VYSOKÝM PASEM

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU! TĚŠTE SE NA VÁŠ NOVÝ OUTFIT!

!!!SLEVA NA VYBRANÉ DRUHY OBLEKŮ. CENY OD 2999,-!!!