Reklama

Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela, venku je 11.1 °C

V létě obsadí Městský dům podlahářská firma, 122 dnů bude vyměňovat 500 metrů čtverečních parket

Zprávy z regionu

3.3.2021

Autor: red

Prošoupané dubové parkety v Městském domě budou ještě letos v létě vyměněny za nové. Radní schválili, že výměnu v obou sálech i předsálí zajistí uherskohradišťské Podlahářství za 2 miliony 721 tisíc korun. Na práci budou mít dělníci 122 kalendářních dnů. Současné parkety tu byly položeny při generální opravě, která probíhala od konce osmdesátých let minulého století až do roku 1991. Od té doby se jen přebrušovaly, ale vržou a prohýbají se.

Foto: Magistrát města Přerova

Secesní Městský dům stojí na Masarykově náměstí už od roku 1897 a je hlavním kulturním stánkem Přerova. Za běžné situace by tam teď byla sezóna v plném proudu. Konaly by se plesy,  koncerty a divadelní představení. Od podzimu je ovšem velký sál využíván pouze pro zasedání rady a zastupitelstva. "Třicet let se ale na parketách podepsalo a je to zřejmé na první pohled. V posledních letech už nás lidé z vedení Kulturních a informačních služeb města Přerova upozorňovali na stav podlahy a žádali o řešení," řekl přerovský primátor Petr Měřínský. Původní finanční odhad projektanta hovořil o částce přesahující 3 a půl milionu korun, ve výběrovém řízení byla vybrána firma, která nabídla o 900 tisíc korun nižší cenu. Město má navíc možnost čerpat na výměnu dotace. "Na spolufinancování jsme požádali o dotaci z Olomouckého kraje na obnovu kulturních památek, staveb drobné architektury místního významu a nemovitostí v památkových zónách a rezervacích kraje," řekla primátorova náměstkyně Hana Mazochová.

Ve velkém sále bude nová podlaha na ploše 275 metrů čtverečních, v malém sále je to 90 metrů a v předsálí 124. Technické podmínky zakázky jasně definují, že veškeré řezivo, které bude při práci použito, tedy původní i nové, musí být ošetřeno proti dřevokazným plísním, houbám a škůdcům. Na hrubou podlahu pak mají být položeny velkoformátové desky z dřevotřískového materiálu. Desky budou položeny ve dvou vrstvách, musí být přišroubovány k podkladu, slepeny a vzájemně prošroubovány. Na takto vytvořený pevný a rovný podklad bude položena nová čistá podlaha – celoplošně lepené vlysy, kladené na rybinu.

Městský dům, který je nemovitou kulturní památkou, prošel v průběhu let mnoha úpravami interiéru. Největší rekonstrukce tu proběhla ve třicátých a pak v osmdesátých letech, kdy byly stavební práce zaměřeny nejen na dispoziční úpravy vnitřních prostor, ale i na provedení údržbových prací, instalaci nových sítí a zajištění statiky. V roce 2017 dostala budova nová okna a v roce 2019 sem bylo pořízeno moderní scénické osvětlení.

 

red

Reklama

Střední průmyslová škola, Přerov, Havlíčkova 2

Katalog firem » Vzdělávání » Střední školy

SPŠ Přerov hledá pedagogického pracovníka na pozice učitel odborných předmětů elektrotechnických a informačních technologií.
Přihlášky zasílejte na adresu sps@sps-prerov.cz nebo se informujte telefonicky na čísle 725 736 115