Reklama

Neděle 22. července 2018, svátek má Magdaléna, venku je 20.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Unikátní výstava představuje téměř zapomenuté poklady a vzdává hold fenoménu sběratelství na Přerovsku

Kultura

15.1.2016

Autor: Lenka Šimková

Dobové pohlednice starého Přerova, poštovní známky, odznaky, zápalkové nálepky, sýrové a pivní etikety, kapesní kalendáře, čajové a čokoládové obaly a mnoho dalších předmětů zaměřených na historii regionu a města je k vidění v Galerii města Přerova. Výstava s názvem Přerovský sběratel 60 je součástí nadcházejících oslav 760. výročí povýšení Přerova na královské město.

Foto: Lenka Šimková

Čtvrteční vernisáž zahájila unikátní výstavu, která vzdává hold fenoménu sběratelství na Přerovsku. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout staré pohlednice a poštovní známky, dozvědí se, jak se během let měnily pivní a sýrové etikety, nebo jak vypadaly například jízdenky MHD z různých měst, a to v cenové relaci, kterou si dnes už ani nedovedeme představit. "Na každém z padesáti panelů je k vidění několik desítek výstavních předmětů, stejné množství pak nabídnou pohledové vitríny. Navíc jsou od sebe jednotlivé panely tematicky odděleny a jsou zde umístěny také infopanely, které stručně představují jednotlivé segmenty sběratelství,“ sdělila kurátorka výstavy Lada Galová. Jak sama dodala, za celou šestiletou dobu historie fungování městské galerie, zde nebylo na jednom místě tolik vystavených exponátů najednou.

"Raritou, která je zde k vidění, je krásná bednová zápalková nálepka, která je pravděpodobně jediná v republice. To se dávalo na bedny, ve kterých byly malé zápalky. Většinou se pak krabice roztrhla a nálepky se nedochovaly. Takže jsem rád, že jednu takovou se nám podařilo získat a můžeme ji zde představit,“ řekl sběratel a člen výboru Přerovského klubu sběratelů Břetislav Passinger.

Foto: Lenka Šimková

Společně s výstavou, která potrvá do 29. února, je připraven také doprovodný program, jenž zahrnuje DVD projekci dobových pohlednic. Navíc každý druhý čtvrtek (28. ledna, 11. a 25. února) budou členové Klubu sběratelů pořádat od 16 hodin komentované prohlídky výstavy a zároveň přiblíží zájemcům historii sběratelství a Klubu sběratelů v Přerově. "Smyslem sběratelství je a bude vytvářet ucelenou dokumentaci lidské činnosti. Sběratelství se tak posouvá z obyčejného koníčka a záliby do oblasti poučení a vzdělání. Šedesát let je nejen ohlédnutím na činnost sběratelů, ale i vzpomínkou na ty sběratele, kteří již nejsou mezi námi,“ uzavřel Břetislav Passinger.

Lenka Šimková

Reklama

Divadelní V. klub Přerov

Katalog firem » Kultura » Divadla

Divadelní komedie
MANŽELSTVÍ V KOSTCE.
5.9. od 19.00

MANŽELSTVÍ V KOSTCE

scénář a režie: Luboš Balák
hrají: Zuzana Kronerová, Oldřich Navrátil

Píše se rok 1987. Léto. Jez na Berounce. Mladý Emil alias Válec se právě pokusil nebezpečný jez sjet. Udělal se. A vůbec to nevypadalo dobře. Naštěstí ho mladá Marcela alias Borůvka zachránila. Vytáhla ho za pádlo. A když tak seděli po prožitém nebezpečí v letní podvečer na břehu Berounky, a hlasitě oddychovali, zamilovali se. To byl začátek jejich dlouhé cesty. Začátek manželství, které pak trvalo sto let.

Manželství v kostce je nová komedie Luboše Baláka o věčném souboji mužů a žen, který netrvá jen sto let a který se netýká jen dvou jedinců. Týká se všech a prožíváme ho znovu a znovu. Emil a Marcela ho dávají jen poněkud extrémněji. Kolikrát se vlastně toho druhého pokusili zavraždit? A jak je možné, že ten druhý partner ještě vůbec žije? A jak to, že jsou pořád spolu a nepukla jim hlava?