Reklama

Středa 18. září 2019, svátek má Kryštof, venku je 10.9 °C

Tovačov: psi záchranáři bojovali o titul mistra, hledali v suti zavalené lidi

Zprávy z regionu

8.10.2012

Autor: Hana Žáčková

Za krásného slunného počastí se sešlo o víkendu v Tovačově a Aníně osmnáct nejlepších týmů záchranářů z Čech a Moravy na MČR. Psi záchranáři soutěžili v několika disciplínách: v poslušnosti, vyhledávali v suti živé a mrtvé osoby a zdolávali překážkovou dráhu.

Foto: Hana Žáčková

"Letos jsme poprvé zahájili soutěž slavnostním vysvěcením záchranářského praporu a všech psů, kteří se mistrovství účastnili. Je to zvyk, který jsme k nám přivezli z alpských zemí, " uvedl Květoslav Štibora, vedoucí pořadatelské Záchranné brigády kynologů Olomouckého kraje, který se svým psem pomáhal při zemětřesení v Turecku a Iráku. "O povodních jsme pomáhali v Troubkách a podíleli se na pátracích akcích po zmizelých osobách. Vzpomínám si na případ ve Velké Bystřici, kdy jsme hledali sedmdesátiletou paní, která se ztratila v lese," dodal Štibora.
Na letošní mistrovství přijelo osmnáct týmů, které prošly dvoukolým výběrem. Polovina účastníků postoupila z loňského mistrovství a zbylých devět se do soutěže probojovalo z Českého poháru.

Foto: Hana Žáčková

Na cvičišti v Tovačově soutěžili psi v poslušnosti, v Aníně za Prefou pak hledali osoby zavalené sutí. "Psi pracují v náročném terénu. Objem sutě odpovídá zřícenině osmipatrového domu. V ní jsou zahrabáni figuranti a tablety s mrtvolným pachem. Pes tak vyhledává jak živé, tak i mrtvé osoby. Pracuje sám, bez pomoci psovoda. Ten stojí opodál a psa pouze povzbuzuje. K vyhledávání mrtvých osob používáme chemické tablety. Jejich nevýhodou je však jejich prchavost a vysoká cena. Při hledání utonulých používáme při nácviku ostříhané vlasy, které uložíme do punčochy. Pach pak vytvoří na hladině koláč, který pes svým čichem zachytí a tak označí místo, kde se osoba nachází," vysvětlil Štibora, který se svým psem našel před lety na Laguně ve čtyřmetrové hloubce utonulého člověka.

Foto: Hana Žáčková

Podle něj začalo vše už před dvaatřiceti lety, kdy byl v roce 1980 založen první, tehdy Moravsko-slezský svaz záchranářských psů. Dnes má svaz pět set členů a registruje celkem čtrnáct regionálních brigád. Olomoucká brigáda má sedmatřicet členů a dvě výcvikové základny. Jedna z nich je v Tovačově, ta druhá ve Vlkoši.

Hana Žáčková

Reklama

Cestovní agentura Palma - Alena Francová

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

SUPER LAST MINUTE

MALLORCA
JIŽ OD
10 790 Kč!

8 dní odlet Praha 19.09. – 26.09.

Mix Colombo *** all inclusive 10 790 Kč
Blue Sea Arenal Tower *** all inclusive 11 490 Kč
Blue Sea Mediodía *** polopenze 11 990 Kč
HYB Eurocalas **** all inclusive 11 990 Kč

1.dítě 2-7 let na přistýlce ve vybr. kap. v doprovodu 2 dosp.os. již od 6 990 Kč!

1.dítě 2-10 let na přistýlce ve vybr. kap. v doprovodu 2 dosp.os. již od 6 990 Kč!

Najdete nás v OC Olympia Olomouc
Každý den od 9:00 do 21:00
Tel: 585 154 587
Mail: palmaol@ck-palma.cz