Reklama

Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk, venku je 9.8 °C

Světoznámý fotograf Thoma vystavuje
 v Přerově své čajové příběhy

Kultura

13.4.2011

Autor: hcz

Muzeum Komenského připravilo pro své návštěvníky další zajímavou výstavu. Jejím autorem je světově proslulý Zdeněk Thoma, fotograf východní Asie a tvůrce mnoha fotografických publikací. Výstava s názvem Chuť čaje = chuť zenu, kterou mohou návštěvníci shlédnout již v těchto dnech v Muzeu Komenského, potrvá až do konce května. Expozice Thomových děl vypráví o čaji, o nápoji, který povzbuzuje tělo i mysl a odedávna pomáhal čínským i japonským zenovým mnichům, aby zůstali svěží při nekonečných meditacích.

Foto: Zdeněk Thoma

Postupem času se stal čaj kultovním nápojem umělců a literátů a posléze i každodenním nápojem obyčejných lidí. I nadále je však neodmyslitelně spojen se svéráznou zenovou filosofií. "V Japonsku se kolem čaje vytvořila svébytná kultura, jež vyústila v originální obřad, v němž každý detail a každý sebemenší pohyb má svůj přesně určený řád a smysl," říká autor výstavy Zdeněk Thoma. A právě spojení čaje a zenu představuje 34 poutavých fotografií.
"Zdeněk Thoma se narodil roku 1938 v Praze. Původním povoláním je chemik, již od mládí se věnuje fotografování. Roku 1970 absolvoval roční cestu po Asii. Ta mu natolik učarovala, že se zaměřil ve své práci především na její dokumentování. Známé jsou jeho fotografické soubory z Japonska, Číny, Tibetu, Nepálu a Indie," prozradil o autorovi Lubor Maloň z Muzea Komenského.

Foto: Zdeněk Thoma

Výstava Zdeňka Thomy zahájila také výstavní projekt Tou knihou jsem si zamiloval Japonsko, který si pro návštěvníky a zájemce o japonskou kulturu připravili pracovníci Muzea Komenského v Přerově. Projekt se skládá z výstavy Tou knihou jsem si zamiloval Japonsko, která představí počátky českého, poněkud romantického, literárního pohledu na tuto vzdálenou a stále exotickou zemi, a doprovodné výstavy Origami: papírový svět. Chybět nebude ani řada přednášek, workshopů, happeningů a divadelní představení klasické japonské frašky kjógen. Bližší informace můžete nalézt na stránkách muzea.

hcz