Spalovna? Nabízí se řešení v menším vydání - Hanácké ZEVO
28.3.2014 aktualizováno 28.3.2014 09:28
Autor: Zuzana Doleželová
To, jestli se v letošním roce uskuteční referendum o spalovně, zatím není jasné. Existuje totiž řada nezodpovězených otázek. Pracovní skupina ustanovená k přípravě referenda jej zatím nedoporučila. Přesto budou mít zastupitelé na konci dubna možnost rozhodnout, kdy jej vyhlásí. Navíc se do hry dostala další varianta – spalovna pouze pro Přerovsko, Olomoucko a Prostějovsko.
Kolem spalovny je zatím spousta otazníků, například se neví, jaký objem odpadu by se zde likvidoval, není vyřešena ani doprava kolem spalovny a není jasné, které obce by odpad dodávaly. Do hry se navíc dostala i další varianta zařízení pro energetické využití odpadu, nad kterou by se mohli Přerované zamyslet. Ta neřeší spalování odpadů z celého Olomouckého kraje, ale jen z hanáckého trojúhelníku – tedy z Přerovska, Olomoucka a Prostějovska. "Pracovně toto malé zařízení nazýváme Hanácké ZEVO. Zpracovávalo by jen maximálně 100 tisíc tun ročně, šlo by o jednolinkové provedení, které by pracovalo celoročně," nastínil ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač s tím, že je k dispozici studie, která řeší technologii zařízení, možné zdroje financování, provozně-ekonomické pohledy i další záležitosti. "ZEVO by mělo stát zhruba 2 miliardy. Protože by mohlo vyrůst v areálu Dalkie, kde je už infrastruktura vybudována, cena by mohla být nižší," sdělil Václav Zatloukal z přerovského magistrátu a uvedl, že se jedná o zařízení, které je osvědčené a má podporu Evropské unie.
Hanácké ZEVO není jediným zařízením na spalování odpadu, o kterém se v Olomouckém kraji hovoří. "Kraj zpracoval studii proveditelnosti a vytipoval Přerov jako nejlepší lokalitu pro vybudování spalovny pro celý Olomoucký kraj. O menší spalovně, než o jaké se mluvilo v rámci celého kraje, už se uvažuje i v Mohelnici. Přišli jsme tedy s myšlenkou udělat zařízení pro střední Hanou a máme v ruce konkrétní studii," řekl primátor Jiří Lajtoch. Smyslem vybudování spalovny je podle jeho mínění udržet rozumnou cenu tepla pro občany Přerova a zároveň smysluplně řešit otázku komunálního odpadu.
Lidé, kteří se chtějí podrobně seznámit s Hanáckým ZEVEM, mohou přijít ve středu 16. dubna od 16:00 do velkého sálu společnosti Teplo na Horní náměstí. "Zde se dozví, jak by případně takové zařízení pracovalo, kolik by stálo jeho pořízení, jak by vypadal svoz odpadu a podobně. Představen by měl být i finanční plán," uvedl Klvač. Podle jeho mínění by se měli občané seznámit i se spalovnou v tomto menším vydání, které by jim zároveň přineslo teplo a elektřinu.
Zuzana Doleželová
Cestovní agentura Palma - Alena Francová
Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře
LAST MINUTE
Uvedená cena za osobu zahrnuje: LETENKY, transfery, ubytování se stravou ALL INCLUSIVE, delegát.
Bulharsko-Burgas/Primorsko: PERLA ROYAL 5* 26.7.-2.8.2026 z Brna za 19 790 Kč
Turecko-Kusadasi: PALM WINGS EPHESUS BEACH RESORT 5* 27.7.-3.8.2026 z Brna za 25 990 Kč
Turecko-Bodrum: SELECTUM COLLECTION BODRUM 5* 29.7.-5.8.2026 z Ostravy za 26 690 Kč
Turecko-Marmaris: AQUA 5* 30.7.-6.8.2026 z Brna za 30 590 Kč
Tunisko-Pevnina: IBEROSTAR SELECTION KANTAOUI BAY 5* 31.7.-8.8.2026 z Brna za 27 990 Kč
Turecko-Kumkoy: SENTIDO SERRA RESORT 5* 31.7.-8.8.2026 z Brna za 23 090 Kč
Albánie-Durrës: MELIA DURRES 5* 4.8.-11.8.2026 z Brna za 32 790 Kč
Španělsko-Andalusie: PROTUR ROQUETAS & SPA 5* 4.8.-11.8.2026 z Brna za 36 990 Kč
Řecko-Kos: AKTI KALIMERA ADULTS 5* 4.8.-12.8.2026 z Ostravy za 28 990 Kč
Egypt-Hurghada: SENTIDO NAGA BAY 5* 5.8.-12.8.2026 z Ostravy za 21 390 Kč
Kontakty:
www.ck-palma.cz
e-mail: palmaol@ck-palma.cz
telefon: 585 154 587
mobil: 602 21 01 21

10.7.2026
Přerovská porodnice přivítala v prvním pololetí 243 miminek
Zprávy z regionu
9.7.2026
Komenského ulici čeká třítýdenní úplná uzavírka
Zprávy z regionu
8.7.2026
Přerovské autobusové nádraží čeká oprava
Zprávy z regionu
26.6.2026

