Reklama

Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián, venku je 17 °C

Přerovští radní apelují na ministra zdravotnictví, aby změnil podmínky testování

Zprávy z regionu

16.4.2021

Autor: red

Radní města Přerova zaslali apel ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Nabádají ho, aby přehodnotil současný způsob testování žáků ve školách a školkách i podmínky nošení roušek v průběhu vyučování.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos

Požadují, aby školská zařízení dostala od státu uživatelsky přívětivější testy, než jaké mají v současné době k dispozici – a také spolehlivější. "Osobní zkušenosti z prvních dnů nám ukazují problém zejména u mladších dětí, které stěží zvládají proces testování i za pomoci dospělé osoby. Potýkají se především s uzávěrem lahvičky, s takzvaným pufrem, který se jim nedařilo otevřít. Problematické je i kapátko, které při stisknutí plastového obalu vypadává," shrnuje v dopise náměstek přerovského primátora Petr Kouba postřehy z prvních dvou testovacích dnů tohoto týdne. Navrhuje ministrovi, aby děti mohly buď provádět testování v domácím prostředí, nebo aby školy dostaly takzvané plivací testy, které jsou jednodušší na obsluhu. Možné řešení situace vidí v plošném zavedení RT-PCR testů ze slin jedenkrát týdně.

Zároveň radní v dopise vyzývají ministra zdravotnictví, aby vydal jednotné závazné stanovisko, že ředitelé škol mají akceptovat, vyžadují-li si rodiče nahrazení fasovaného testu jiným certifikovaným testem, který si zakoupí na své náklady. Dosud totiž platí pravidlo, že je na zvážení ředitelů, zda rodičům s jiným testem vyhoví či nikoli.

Další bod dopisu se týká roušek. Radní se většinově shodli na tom, že není vhodné, aby zdravé děti s potvrzeným negativním testem absolvovaly v blížícím se teplém počasí výuku v respirátoru či chirurgické roušce. Upozorňují na to, že by žákům mohly komplikovat život dýchací potíže nebo problémy se soustředěním. "Žádáme proto ministerstvo o soulad se systémem rozvolňování napříč jednotlivými oblastmi. Věřím, že zdravý duševní a fyzický vývoj dětí je naším společným cílem," řekl primátor Přerova Petr Měřínský.

Při druhém testování tohoto týdne, ve čtvrtek 15. dubna, byl v Přerově pozitivní jeden žák z 917. Do osmi přerovských škol mělo v ten den nastoupit 1064 dětí, nepřišlo jich 147, vlastní test si přineslo 12 školáků. Dětem přišlo s testem pomoci 120 rodičů.

red

Reklama

Divadelní V. klub Přerov

Katalog firem » Kultura » Divadla

V.Klub je využíván na různé divadelní představení, koncerty, výstavy, galerie.... Také je možnost pronájmu velkého sálu a malého sálku na vaše soukromé akce, večírky, svatební hostiny...