Reklama

Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián, venku je 17.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Přerov nabídne jedinečnou venkovní expozici kovu nasvětlenou pro noční prohlídky

Zprávy z regionu

3.6.2020

Autor: red

Kované obličejové masky proti koronaviru a jejich návrhové skici z výtvarného ateliéru multifunkčního umělce Ondřeje Gély z Milostovic na Opavsku zaplní od poloviny června Galerii města Přerova. Vystaveny budou společně s velkými exteriérovými kovanými skulpturami z autorské dílny uměleckého kováře Michala Ptáčka ze Starého Jičína.

Umělecký kovář Michal Ptáček u rozpálené výhně v kovárně pod hradem ve Starém Jičíně dokončuje poslední plastiku na přerovskou výstavu.

Foto: Pavel Ondrůj

Spojujícím prvkem obou autorů pak bude jejich společně vykovaný obří objekt Vesmírná brána, jenž by mohl symbolizovat všemi toužebně očekávaný návrat od epidemie k běžnému životu. Odtud i název výstavy KOV(ID) 2020, přesmyčka mezi oficiálním názvem smrtícího viru COVID – 19 a identitou, která se v použitém kovu skrývá - KOV(ID). Galerie města Přerova zároveň prvně ve své desetileté historii zve návštěvníky k venkovní výstavě.

Prstenec o počtu dvou set žeber začali kovat Ondřej Géla a Michal Ptáček společně před třemi lety při srpnovém úplňku a dokončili ho o několik dnů později při meteorickém roji. Cílem bylo uspět na mistrovství světa v uměleckém kování v Itálii. Není náhodou, že dílo zapadá do jejich kosmického cyklu a nazvali jej Vesmírná brána. 

"Velkou outdoorovou instalaci jsem se rozhodla realizovat po zvážení situace, kdy chceme návštěvníkům nabídnout možnost nových kulturních zážitků a zároveň maximalizovat hygienický komfort v současných podmínkách. Kdo nebude chtít navštívit interiér galerie, může se pokochat venku obřími kovanými plastikami, které budou rozesety na nádvoří galerie i po celé rozloze zámeckého příkopu, jímž disponujeme," uvedla vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová. Sochy lidí či zvířat, pavoučí rodina nebo abstraktní objekty budou dokonce speciálně nasvíceny pro možnosti nočních prohlídek. "Areál budeme na noc zamykat, ale od kované brány z Horního náměstí či ze zámeckého mostu shora budou skulptury pohledově dostupné a viditelné. Dominovat tomuto nápadu by měla funkční kovaná lampa Ondřeje Gély, která nasvítí romantický mostní oblouk," dodala Galová.

 

Výtvarník Ondřej Géla představuje ve svém ateliéru v Milostovicích na Opavsku svoji funkční lampu z kovaných článků, evokujících řetězení přírody, která bude nasvětlovat zámecký oblouk před galerií.

Foto: Pavel Ondrůj

Původní záměr s výstavou však, jak sama podotýká, měla Galová mnohem jednodušší. "Hodlala jsem Přerovanům nabídnout možnost venkovních prohlídek, sama mám stále hluboký respekt z možného přenosu nákazy, proto jsem chtěla eliminovat běžný návštěvnický režim ve vnitřních prostorách galerie. Když jsem ale vstoupila do ateliérů a měla možnost pobýt u kovářských výhní obou nadaných mladých výtvarníků, nemohla jsem jinak, než odprezentovat i drobné objekty pocházející z kovadliny Michala Ptáčka ve vnitřních vitrínách nebo návrhové črty obličejových masek Ondřeje Gély, kterých bude v pískových paspartách k vidění na stěně galerie hned třináct," vysvětlila Galová. Z původního záměru venkovní instalace kovu v zámeckém příkopu se tak stal velký výstavní projekt, spojující tvorbu dvou autorů, propojující formou i obsahem venkovní i vnitřní prostory a zároveň poskytující i rekordně rychlou výtvarnou odpověď na pohnutý stav světa, v němž se ocitáme.

Výstava bude otevřena bez veřejné vernisáže, termín předpokládané srpnové derniéry bude upřesněn.

 

red

Reklama

HRAD SOVINEC

Katalog firem » Cestovní ruch » Hrady, zámky

Dne 7a8 Srpna proběhne na zámku Plumlov
ŠERMÍŘSKÝ VÍKEND
Po dobu celého víkendu Vás budou mít čest bavit
Šermíři a bubeníci Grál
Své šermířské pohádky představí FUENTE OVEJUNA
Mušketýrský regiment Corporal
Taneční skupina Roseta
A nebude chybět ani Sokolník či loutkové pohádky

Po dobu celé akce si mimo jiné můžete zastřílet z luku navštívit dobový tábor projet se na koních a nebo okusit řemeslo kovářské

Více INFO: https://www.plumlov-zamek.cz/akce/7-8-8-202 1-sermirsky-vikend-na-zamku