Reklama

Pondělí 23. července 2018, svátek má Libor, venku je 28.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Pole dance zvládne každý, navíc je hodně sexy, říká instruktorka Daniela Čapková ze Sportovního centra Mlýn

Rozhovory

11.9.2014

Autor: Zuzana Doleželová

Parket a tyče až do stropu, k tomu hraje fajn hudba, kterou si vychutnává parta holek – tak přesně to je pole dance, nový hit Sportovního centra Mlýn. S instruktorkou Danielou Čapkovou jsme hovořily o jejích začátcích, o tom, co obnáší trénink, ale i o tom, jak je pole dance sexy a jak formuje postavu. Ty tam jsou předsudky, že tanečnice u tyče patří do baru. Naopak, tento u nás stále ještě mladý sport má ambice dostat se až na olympiádu. Tady vulgaritu nehledejte.

Foto: Daniel Mazáč

Daniela Čapková pochází z Přerova. Jejím snem bylo vystudovat taneční konzervatoř, nakonec se však pyšní titulem z UP v Olomouci. Ač ji editorství, které vystudovala, bavilo, tanec pro ni znamenal víc. V zahraničí se seznámila s pole dance, do kterého se okamžitě zamilovala. Zpočátku se mu věnovala jako samouk, nyní má za sebou již řadu kurzů a odborných seminářů. Jejím přáním je vychovat jednou v prostorách Sportovního centra Mlýn závodnici, která by slavila úspěchy.

Jak se zrodila myšlenka, že se pole dance bude vyučovat v Přerově ve Sportovním centru Mlýn?
Věděla jsem, že v Přerově pole dance není a že je to vlastně i pro mě jedinečná příležitost. Nejen já, ale i další jezdí kvůli tomuto sportu do Olomouce, tak stálo za to jej dostat k nám do Přerova. Ve Sportovním centru Mlýn projevili o pole dance zájem zákazníci, takže spolupráce byla na světě.

Jak jste se vlastně dostala k pole dance?
Od deseti let jsem se věnovala moderním tancům, dělala jsem i balet a gymnastiku. Krátkou dobu jsem zkoušela také společenské tance. Dokonce jsem se od 15 let nějaký čas věnovala fitness, závodila jsem ve Fitness Clasic a Fitness Model. Ale pořád jsem toužila po něčem, co v sobě spojuje sport jako takový a tanec, a to jsem asi před rokem objevila v pole dance. Pracovala jsem v zahraničí a má kamarádka se tomuto sportu věnovala. Zpočátku jsem se učila od ní, poté sama, ale opravdovou techniku získá člověk až tréninkem se zkušenými. Nedávno jsem třeba trénovala s mistryní republiky – Růženkou Kunstýřovou.

Foto: Archiv SC Mlýn

Pro koho je vlastně pole dance? Je zásadní předchozí sportovní průprava, nebo může dělat pole dance kdokoliv?
Samozřejmě pokud přijdou klientky, které se věnovaly nějakému sportu, je to výhoda. Pole dance však může dělat každý. Důležitá je ale pravidelnost, ostatně jako u každého sportu. A podstatné je navštěvovat nejen klasické pole dance hodiny, ale je třeba chodit i na fitness hodiny, na nichž klientky naberou sílu a zformují vnitřní svalstvo. Posilovacím nástrojem je tyč, žádné stroje. Ale také jsou důležité flexi hodiny, kde se člověk naučí ohýbat tělo a protahovat. Ono to nefunguje tak, že si řekneme, že příště uděláme provaz a pak ho opravdu uděláme, za tím je práce třeba i několik měsíců.

Mohla byste popsat, jak probíhají lekce?
Mám hodiny rozdělené na ty pro začátečníky a pro mírně pokročilé. Na klasických pole dance hodinách se budeme učit základní stoj u tyče, pohyb u tyče, základní otočky a spiny, které nejsou tak náročné. Zároveň je důležité, aby klientky chodily na fitness hodiny a flexi hodiny. Vím, že alespoň zpočátku je to časově náročné, ale pokud se chtějí dostat na vyšší level, je to určitě potřeba. Každá pole dance hodina začíná desetiminutovým warm-upem, kde se zahřejí svaly, aby nedošlo k úrazu, pak proběhne samotná výuka základních prvků.

A na co se tedy mohou všechny ženy a dívky těšit? Co konkrétně se v hodinách naučí?
Na začátku se vyučuje klasická chůze, stoj u tyče, jednoduché spiny, otočky kolem tyče, základní technika šplhu a po zhruba pěti hodinách se přejde k trošičku složitějším a silovějším prvkům, invertům. Naučí se sed na tyči, stoj na tyči, leh na tyči. Zkrátka hned se viset hlavou dolů nedá :) A s modřinami je třeba počítat vždycky.

Jaké oblečení je na lekce pole dance vhodné?
Zastávám názor, že čím méně, tím lépe. Důležitý je kontakt kůže s tyčí. Takže doporučuji kraťásky, tílko, v pozdějších hodinách určitě krátký top. A tančí se bosky. Na rozcvičku se mohou klientky obléci více, zahřejí se a pak už probíhá hodina v kraťáskách.

Foto: Daniel Mazáč

Tento sport nepochybně zpevňuje tělo, takže je ideální i pro dívky nebo ženy, které by se svou postavou rády něco udělaly. Je to tak?
Při pole dance dostávají zabrat vnitřní svaly v břiše, posílí se i nohy, ale zejména ruce, které zabírají ve složitějších prvcích. Nemusí se bát přijít žádná klientka. Je to sport, zábava, nikdo nesleduje, kdo má jakou postavu. Je to sexy, ale ne vulgární. Na to bych ráda upozornila. Momentálně je to velký hit, takže už to lidé vnímají jako sport víc než dřív.

Jaké plány máte do budoucna?
Já osobně bych se pole dance ráda věnovala soutěžně. A potěšilo by mě, kdyby klientky moje hodiny bavily a kdyby se zlepšovaly a třeba aby se některým podařilo i závodit. Plánuju sem pozvat trenérky na workshopy, třeba i mistryni republiky, také bych chtěla časem pořádat soutěže mezi holkami, battly jsou hodně oblíbené. Přeju si, aby je to nadchlo tak jako mě.

Zuzana Doleželová

Reklama

MAJÁK TOP s.r.o. - cestovní kancelář

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

Klimatizované karavany a mobilní domy v Chorvatsku. Komfortní kemp Bijela Uvala**** zajišťující nadstandardní možnosti kulturního a sportovního vyžití se nachází u Poreče na Istrijském pol...