Reklama

Pondělí 28. září 2020, svátek má Václav (dnes je Den české státnosti), venku je 12.2 °C

Podjezdy v Předmostí a Lýskách se postupně uzavřou, na řidiče čekají objížďky

Zprávy z regionu

24.7.2020

Autor: red

Loni na podzim zahájila Správa železnic rekonstrukci železničního uzlu, která se dotýká i Přerova.  Jde o investici za téměř 4 miliardy korun. Cestující na hlavních koridorových tratích Olomouc-Ostrava, Břeclav-Ostrava i na řidiče čekalo v důsledku stavby několik omezení. Další přijdou na řadu teď. V plánu je totiž u podjezdu v Předmostí rozšíření mostu z každé strany zhruba o jeden metr, což má přinést lepší obslužnost samotných kolejí. A na úpravy čeká i podjezd v nedalekých Lýskách, kde dojde k demolici stávající mostní konstrukce a vybudování zcela nové. Od 29. července do 30. listopadu proto budou ve městě částečné i úplné uzavírky.

"Rekonstrukce je rozdělena do deseti etap, o objízdných trasách na hlavních tazích rozhodoval Olomoucký kraj. Jsem rád, že se nám povedlo prosadit, aby z Předmostí mohly jezdit autobusy. V původním návrhu se s tím totiž nepočítalo. Cesta z Přerova na Olomouc bude podjezdem vždy umožněna, výjimku budou tvořit tři noční úplné uzavírky," uvedl radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Realizátoři stavby slibují, že přestavbou železničního uzlu Přerov dojde ke zvýšení kapacity tratí, které slouží osobní i nákladní dopravě a k vytvoření nových nebo zlepšení stávajících přestupních terminálů mezi železnicí a městskou hromadnou dopravou. Po dokončení všech dílčích staveb má dojít k modernizaci železničního uzlu mezi Přerovem a Prosenicemi, Dluhonicemi a Prosenicemi a Přerovem a Dluhonicemi, který kvůli nedostatečným technickým parametrům a zhoršujícím se podmínkám představoval hlavní překážku na české železniční síti i na koridorech Pobaltí, Jadranu a Rýna.

Součástí této rekonstrukce je i stavba tubusu pod tratí, který zlepší situaci cyklistům mířícím z Přerova do Předmostí a naopak. Už se nebudou muset dělit o chodník s pěšími, dostanou svou vlastní trasu. Stavba železobetonového tubusu o rozměrech zhruba 3 krát 3 metry stále probíhá. Nachází se kousek dál od současného podjezdu, směrem k prodejně Lidl, a hotový by měl být v příštím roce.

Rozpis uzavírek a objízdných tras, které si tato rekonstrukce vyžádá

Etapa 1: 29. 7. – 8. 8. * Úplná uzavírka podjezdu v Lýskách. Do Vinar se motoristé dostanou pouze přes Předmostí. Doprava obousměrně podjezdem I/55 (Lidl). Spoje MHD linek 925102 a 925112 pojedou dále směr Vinary/Přerov. Autobusy neobslouží zastávku Přerov/Lýsky. Náhradou za zrušenou zastávku Přerov/Lýsky bude zastávka Přerov/Lýsky u podjezdu. Občané z Lýsek budou nuceni projít zemědělským podjezdem u Sibomu, aby se dostali na autobusovou zastávku.

Etapa 2: 8. 8. - 9. 8. * Jde o 12hodinovou úplnou uzavírku (19.00 až 7.00) podjezdu do Předmostí. Doprava obousměrně - přejezd Dluhonice, jednosměrně - podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky) V průběhu úplné uzavírky bude provoz řízen pracovníky stavby přes místní část Dluhonice.

Etapa 3: 9. 8. - 27. 8. * Jedná se o částečnou uzavírku poloviny vozovky a jednoho chodníku v podjezdu do Předmostí (zpřístupněn bude chodník u Lidlu). Dále jde o částečnou uzavírku poloviny vozovky v podjezdu v Lýskách.  Doprava jednosměrně - podjezd I/55 (Lidl) ven z města, podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky).

Etapa 4: 27. 8. – 12. 9. * Částečná uzavírka podjezdů v Předmostí i v Lýskách. Průjezd bude umožněn v Předmostí směrem ven z města – a v Lýskách směrem od Vinar. Doprava jednosměrně - podjezd I/55 (Lidl) ven z města, podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky).

Etapa 5: 12. 9. – 13. 9. *  Jde o 12hodinovou úplnou uzavírku (19.00 – 7.00) podjezdu do Předmostí. V průběhu úplné uzavírky bude provoz řízen pracovníky stavby přes místní část Dluhonice. Doprava obousměrně - přejezd Dluhonice, jednosměrně - podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky).

Etapa 6: 13. 9. -  31. 10. * Částečná uzavírka podjezdů v Předmostí i v Lýskách. Doprava jednosměrně - podjezd I/55 (Lidl) ven z města, podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky).

Etapa 7: 31. 10. – 1. 11. * Jde o 12hodinovou úplnou uzavírku (19.00 – 7.00) podjezdu do Předmostí. Doprava obousměrně - přejezd Dluhonice, jednosměrně - podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky).

Etapa 8: 1. 11. – 6. 11. * Částečná uzavírka podjezdů v Předmostí i v Lýskách. Doprava - jednosměrně - podjezd I/55 (Lidl) ven z města, podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky).

Etapa 9: 6. 11. – 15. 11. * Částečná uzavírka podjezd v Lýskách. Doprava obousměrně podjezdem I/55 (Lidl), jednosměrně podjezd Lýsky (směrem Vinary - Lýsky).

Etapa 10: 15. 11. – 30. 11. * Úplná uzavírka podjezdu v Lýskách. Doprava obousměrně podjezdem I/55 (Lidl).

red