Reklama

Neděle 26. července 2026, svátek má Anna, venku je 30.3 °C

Pivovary se radují, na Hanou se vrátil učební obor sládek. Skončil tu před 39 lety

Zprávy z regionu

13.9.2013

Autor: Jan Procházka

Vaření piva má na Hané obrovskou tradici. Poslední vyučení sládci přitom opustili brány litovelského učiliště před dlouhými třiceti devíti lety, kdy byl obor přesunut do Plzně. Nyní nastává jeho renesance: místní střední odborná škola po dlouhé pauze otevřela obor sladovník a pivovarník. A z první desítky učňů a učnic jsou nadšení hlavně v litovelském pivovaru.

Přestože pivovarnictví má na Hané dlouhou tradici, museli mladí zájemci o tento obor zkoušet štěstí až v Plzni. Tam se totiž v roce 1974 výuka sládků a pivovarníků přesunula. I po vyučení ale často absolventi zůstávali v západočeském regionu, kde získali praxi. A na Hané se kvalitních pracovníků nedostávalo. Teď by se to mělo změnit. "Před časem se uskutečnila schůzka mezi zástupci školství a firem z okolí. Jasně z ní vyplynulo, že je velká poptávka po kvalifikovaných profesích jako je právě pivovarník. Proto jsme se po dohodě s krajem rozhodli právě tento obor otevřít," vysvětlil ředitel Střední odborné školy Litovel Pavel Skácel. Od začátku školního roku už má v indexu obor pivovarník a sladovník zapsáno sedm děvčat a tři chlapci. "Zájem nebyl příliš velký, protože je to novinka a rodiče ani děti nevěděli, co od toho čekat. Dělali jsme nábor nejen tu v okolí, ale i na Hanušovicku. V příštím školním roce se zaměříme i na Přerovsko, což je další region spjatý s výrobou piva," doplnil ředitel.

Obrovskou radost z budoucích posil mají hlavně v litovelském pivovaru. "Je to veliký počin a já jsem rád, že u toho mohu být. Tradiční řemesla mizí a byla by obrovská škoda, kdyby se to stalo i tomu našemu," zmínil litovelský sládek Petr Kostelecký. Právě on a jeho kolegové budou mít na starosti praktickou část výuky. "Naučíme je různým grifům a užitečným věcem, které budou v zaměstnání potřebovat. Ale úplně všechno ne, na to si budou muset přijít sami," usmíval se Kostelecký. Problémem podle něj není ani nezletilost učňů. "Než jim bude osmnáct, naučí se degustovat na nealkoholických nápojích, které se běžně k této výuce používají. No a když budou dobří a vydrží, samozřejmě že potom i ochutnají, co si sami uvařili. K tomu ale bude ještě dlouhá cesta," vysvětlil Kostelecký.

Práci v pivovarnictví si zvolil i šestnáctiletý Jiří Havelka z Hanušovic. "Láká mě to, protože je to hodně zajímavý obor. Chtěl bych v budoucnu pracovat u nás v pivovaru Holba. Třeba jednou budu i tím sládkem," zadoufal Havelka. Jeho spolužačka Denisa Macová zatím tak jasno nemá. "Zatím nemám představy, co konkrétně, ale určitě bych chtěla dělat v pivovaru," prozradila Macová a svěřila se, že jedním z důvodů, proč si obor vybrala, bylo i to, že jí pivo velmi chutná.

Obor sladovník pivovarník je tříletý, lze si ho ale nastavit a ukončit ho maturitou.

Jan ProcházkaWeb: twitter.com/jan__prochazka

Reklama

Cestovní agentura Palma - Alena Francová

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

LAST MINUTE

Uvedená cena za osobu zahrnuje: LETENKY, transfery, ubytování se stravou ALL INCLUSIVE, delegát.

Zde jsou zájezdy seřazené chronologicky podle data odletu:

Řecko-Kos: WHITE OLIVE MARINE AQUAPARK 4* 28.7.-5.8.2026 z Ostravy za 28 222 Kč

Turecko-Marmaris: ORKA LOTUS BEACH 5* 30.7.-6.8.2026 z Brna za 27 402 Kč

Řecko-Korfu: GOLDEN MARE 4* 3.8.-10.8.2026 z Brna za 27 710 Kč

Bulharsko: GRIFID HOTEL ENCANTO BEACH 4* 4.8.-11.8.2026 z Brna za 25 250 Kč

Egypt-Hurghada: AMARINA ABU SOMA RESORT 5* 5.8.-12.8.2026 z Ostravy za 19 715 Kč

Turecko-Bodrum: VERY CHIC HOTEL 4* 5.8.-12.8.2026 z Brna za 27 402 Kč

Španělsko-Fuerteventura: OCCIDENTAL JANDIA PLAYA 4* 5.8.-12.8.2026 z Brna za 31 748 Kč

Řecko-Lefkada: BLUE WATER 3* 6.8.-13.8.2026 z Brna za 24 122 Kč

Itálie-Kalábrie: TH SIMERI 4* 6.8.-13.8.2026 z Brna za 27 197 Kč

Tunisko: NOUR PALACE 4* 7.8.-15.8.2026 z Ostravy za 17 973 Kč

Kontakty:
www.ck-palma.cz
e-mail: palmaol@ck-palma.cz
telefon: 585 154 587
mobil: 602 21 01 21