Reklama

Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek, venku je 24.3 °C

Parcela po Strojaři. Ještě letos se začne hledat architektonické řešení místa

Zprávy z regionu

7.4.2024

Autor: red

Opuštěný panelový hotelový dům Strojař se dostává blíže ke svému řešení. Celá lokalita, která je díky své poloze v blízkosti historické části města ceněná, by měla projít revitalizací. Radní už odsouhlasili vypsání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace, inženýrskou činnost a autorský dozor. O záměru zadat veřejnou zakázku budou v pondělí 15. dubna ještě hlasovat zastupitelé. Šestapadesát let stará budova, která je v majetku Přerova, by měla být zbourána, na jejím místě má poté vyrůst moderní bytový dům.

Foto: Magistrát města Přerova

Externím administrátorem této zakázky se stala pražská společnost MOBA, s jejíž pomocí by mělo být nalezeno nejlepší architektonické a provozní řešení. Město věří, že v rámci soutěžního dialogu se s pomocí administrace této společnosti dopracuje k projektu, který tuto významnou lokalitu zcelí. Chce dbát na kvalitní urbanistické a architektonické ztvárnění a také na udržitelnost technického řešení. Za služby spojené s administrací a organizací soutěžního dialogu by měla být společnosti vyplacena částka ve výši 2 miliony 323 tisíc korun s DPH, skicovné přijde na 2 miliony 200 tisíc a dalších 300 tisíc dostane za svou práci komise. Náklady na vypracování všech potřebných projektových dokumentací pro stavební povolení a realizaci výstavby jsou odhadovány na 24 milionů včetně DPH. Kolik přesně bude stát samotná výstavba se neví, ale celkové předpokládané propočtené investiční náklady jsou bezmála 312 milionů korun. Oblast, která se nachází v bezprostřední blízkosti centra a navazuje na historickou zástavbu na nábřeží řeky Bečvy, by se tak v konečné fázi měla stát chloubou města.

 

Historie lokality

Panelový dům Strojař byl postaven v roce 1968 na Velké Dlážce jako svobodárna pro zaměstnance Přerovských strojíren. V roce 2000 ho získala do majetku armáda, která zde ubytovávala své vojáky z nedaleké vrtulníkové základny. Od ní koupilo Strojař za 42 a půl milionu korun město Přerov. Zastupitelé se totiž v roce 2015 obávali, že by v objektu se 144 malými bytovými jednotkami mohla vzniknout ubytovna, která by do Přerova přilákala stovky sociálně slabých a potenciálně problémových lidí, proto hlasovali pro koupi. V průběhu let zástupci Přerova přicházeli s nápady, jaká forma bydlení by mohla v nevyužívaném objektu vzniknout, ale s finanční náročností přestavby se postupně všechny nápady stávaly nerealizovatelné. Dům byl postaven s parametry ubytovny a jeho přestavba by byla nákladná. Jednou z možností bylo i objekt prodat, ale ani tato varianta nakonec neprošla. Architektka města Alice Michálková prezentovala zastupitelům svůj postoj. Přiklonila se k názoru, že by nejideálnějším řešením bylo hotelový dům i s přilehlou restaurací zbourat a zabývat se revitalizací místa, které by dostalo šanci na novou a moderní bytovou zástavbu. Stavba "na zelené louce" by mohla být zahájena do pěti let.

red

Reklama

Optika Mitáš s.r.o.

Katalog firem » Obchod » Oční optika

Velký výběr slunečních brýlí s polarizací. Sleva 40% na multifokální čočky, sleva 30% na zabarvovací čočky a na PC filtr, 20% na ztenčené čočky. Na počkání provádíme také drobné opravy. Měření zraku Po-Pá 8:00-17:00 (dle domluvy), bezbariérový vstup.