Reklama

Středa 16. října 2019, svátek má Havel, venku je 13.5 °C

Očkováním bojují zdravotníci Středomoravské nemocniční proti dalšímu šíření nebezpečných spalniček

Zprávy z regionu

1.7.2019

Autor: red

Aktivní postoj v rámci prevence šíření spalniček zaujali zdravotníci v nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku. Více než 1500 zaměstnanců z řad lékařů, sester, sanitářů i dalších profesí, které přijdou do kontaktu s akutními pacienty, podstoupilo vyšetření pro zjištění hladiny ochranných protilátek. Třetina testovaných, u kterých byla zjištěna nedostatečná hladina protilátek, pak podstupuje další dávku očkování proti spalničkám.

Foto: Depositphotos

Spalničky se staly fenoménem několika posledních let. Zatímco ještě v roce 2010 nebylo v České republice hlášeno žádné onemocnění, v roce 2014 již vypukla první epidemie spalniček v Ústeckém kraji. V roce 2018 bylo u nás celkem evidováno 235 případů spalniček a jen za prvních pět měsíců roku letošního již 545 případů.

"Je neoddiskutovatelné, že se spalničkami se budeme v budoucnosti setkávat znovu a znovu. Ačkoliv nám to legislativa neukládá za povinnost, nabídli jsme v rámci prevence vzniku tohoto onemocnění všem zaměstnancům, kteří se podílejí na akutní ambulantní a lůžkové péči, na pracovištích urgentních příjmů, dětských odděleních a komplementu, možnost nechat si bezplatně otestovat hladinu protilátek vůči spalničkám,“ uvádí předsedkyně představenstva společnosti Středomoravská nemocniční MUDr. Marie Marsová, MBA, s tím, že prioritou tohoto kroku bylo zajištění bezpečného prostředí jak pro pacienty, tak zaměstnance.

Vzorky zdravotníků Středomoravské nemocniční, ale i dalších zdravotnických zařízení a záchranných složek, zpracovávalo Oddělení klinické mikrobiologie v Ostravě. Vznikl tak unikátní rozsáhlý soubor dat vyšetření téměř 8,5 tisíců osob. Ten ukazuje rozdíl v odolnosti vůči spalničkám mezi věkovými skupinami pracovníků zdravotnických i nezdravotnických firem. "Celkem jsme zpracovali více než 8,5  tisíce vzorků a zjistili jsme, že v populaci, která byla očkována jednou nebo dvěma dávkami vakcíny, je nechráněných 36,5 % lidí. Výsledky ukazují, že očkování časem vyvane a prevencí proti onemocnění je nechat se znovu přeočkovat," míní Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie v Ostravě Vítkovicích.

Třetina testovaných zdravotníků Středomoravské nemocniční, u kterých byla zjištěna nedostatečná hladina protilátek, nyní podstupuje další dávku očkování proti spalničkám. "Díky vysoké proočkovanosti personálu se lidé zároveň nemusejí obávat, že by byl v budoucnosti v případě zhoršené epidemiologické situace jakkoliv ohrožen provoz našich nemocnic,“ doplňuje MUDr. Marie Marsová s tím, že za očkovací látku pro více než 500 zaměstnanců zaplatí společnost Středomoravská nemocniční zhruba 300 tisíc korun.

Zájemcům, kteří si nejsou jisti, zda byli v dětství očkováni, nebo mají obavy ze spolehlivosti očkování, nabízí Laboratoře AGEL testování přítomnosti protilátek, na základě kterého se mohou lidé následně rozhodnout pro případné přeočkování. Kompletní přehled odběrových míst i další informace naleznou zájemci na www.agellab.cz nebo na bezplatné lince 800 700 701.

Zájemci o vakcínu proti spalničkám i jiným onemocněním mohou očkování absolvovat ve vakcinačním centru Nemocnice Prostějov. To je schopno nabídnout veškerá dostupná očkování, včetně očkování proti žluté zimnici i s vystavením certifikátu o očkování a vydáním Mezinárodního očkovacího průkazu.

red

Reklama

Střední škola gastronomie a služeb Přerov Šířava 7

Katalog firem » Vzdělávání » Střední školy

Restaurace Bečva Vás ve dnech 9. a 10. listopadu 2019 srdečně zve na gastronomickou akci Svatomartinská husa.