Reklama

Čtvrtek 18. dubna 2019, svátek má Valérie, venku je 18.1 °C

Masopustní veselí v Dřevohosticích: domácí zabijačka a divoký rej masek

Zprávy z regionu

13.2.2012

Autor: hcz

Tradice vodění medvěda, domácí zabijačka a průvod masek připadly letos v Dřevohosticích na sobotu. V mrazivém počasí, kdy teploměr ukazoval -16,5 stupně Celsia, se sešli za místní sokolovnou členové házenkářského oddílu, a zatímco oni připravovali domácí zabijačku, u hasičské zbrojnice panoval čilý ruch. Hemžilo se to tady roztodivnými maskami. Nechyběl medvěd, klauni, Marfuška, Jů a Hele, ale ani Pat a Mat. Z daleké galaxie zavítalo do Dřevohostic i UFO.

Dřevohosticemi se od ranních hodin linula vůně prdelačky. "Na zabijačku se připravujeme celý rok. Pro nás je to už rutina. Děláme ji čtvrtým rokem a pokaždé ji koordinujeme spolu s voděním medvěda," řekl k akci sokol Milan Telinger. Karel Seidl prozradil, že na vepřové "hody" padl jeden 130 kilový čuník, ze kterého se uvařila zabijačková polévka, nadělaly jitrnice, ovar, tlačenka, ale i prejt a klobásy. A zatímco sokoli v polní kuchyni vařili prdelačku, průvod masek chodil obcí dům od domu. Někde je přivítali s otevřenou náručí. Podarovali štamprličkou a voňavými koblížky. Jinde zůstaly dveře před bujarými maskami zavřené.

Foto: Hana Žáčková

Historie vodění medvěda je v obci tak stará, že si ani nejstarší obyvatelé nepamatují, kdy vlastně vznikla. "Někdo říká, že se poprvé tady vodil medvěd někdy v roce 1848. Co však z historie víme, začali vodit medvěda divadelníci, po nich organizaci převzali místní sokoli a teď, poslední dva roky, se tradice ujali dobrovolní hasiči," prozradil místostarosta Dřevohostic Petr Dostál. "Mám dvaasedmdesát let, a co já si pamatuji, jezdívaly po dědině alegorické vozy s volskými spřeženími. Tehdy, ale ještě chodila celá dechovka. Dnes na ni nikdo nemá peníze, a tak se jezdí s hasičským autem, na kterém je namontovaný amplion," řekl Miloš Kvasnica.

Foto: Hana Žáčková

Masopustní veselí ale voděním medvěda v Dřevohosticích nekončí. 17. února bude pokračovat Masopustní zábavou, 19. února pak Dětskými šibřinkami a 21. února na náměstí Pochováním basy.

hcz

Reklama

Cestovní agentura Palma - Alena Francová

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

ŘECKO

KEFALONIE

JIŽ OD 8.890 Kč!

8 dní /odlet Praha 2.6.2019 - 9.6.2019

hotel Sea Breeze*** bez stravování 8 890 Kč
Aparthotel Vitoratos Katerina´s Studios*** bez stravování 10 290Kč
hotel Remetzo Village***+ polopenze 12 790 Kč
Karavados Beach Hotel*** polopenze 12 790 Kč
hotel Ionian Sea & Villas Aqua Park**** all inclusive 14 590 Kč
Porto Skala Hotel Village**** polopenze 16 590 Kč
hotel Apostolata Island Resort & Spa***** polopenze 20 490 Kč
hotel Apollonion Asterias Resort & Spa***** polopenze 21 690 Kč

Navštivte naši pobočku v OC Olympia Olomouc:
Po-Pá 09:00 - 21:00
So-Ne 09:00 - 21:00

Vaše dovolená - naše profese od roku 1994