Reklama

Sobota 21. července 2018, svátek má Vítězslav, venku je 25.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Letní Flora s vůní exotiky: projděte se s námi rozkvetlou pouští i nigerijským pralesem

Tipy a názory

16.8.2014

Autor: Barbora Sísová

Letní Flora tvoří bránu do exotického světa plného tajemství a tajuplných rostlin. Svůj podíl na tom má spolupráce výstaviště s nigerijským velvyslanectvím, díky které mohou čeští návštěvníci nakouknout do květeny právě této exotické země. Nechybí však nic z toho, na co jsou pravidelní návštěvníci zvyklí. I letos narazíte na květiny z českých luhů a hájů, přehlídku ovoce a zeleniny ze zahrad místních pěstitelů, zahrádkářskou poradnu i vyřvávající trhovce nabízející zkrátka vše, od květin, sazenic či česneku až po parfémy a parní tlakový čistič.

Foto: Ondřej Hlaváček

Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou – tak zní hlavní téma letošní letní Flory. A všemi zmíněnými částmi si skutečně postupně projdete. Když vstoupíte do pavilonu A, kde se nachází hlavní expozice, naskytne se vám pohled na jezírko a most, který skutečně velmi důkladně odděluje rozkvetlou zahradu plnou růží od vyprahlé pouště. Exotický nádech tropické části dodávají nejen nigerijské rostliny, ale také zvuková kulisa, která simuluje zvuky zvířat v pralese, takže máte skutečně pocit, že vám každou chvíli na rameno usedne papoušek či zvídavá opička. A pro ty, kterým z vlhkého tropického vzduchu vyprahne, je přímo na hlavní trase připraven bar s velkou nabídkou míchaných nápojů nebo čajovna s velmi uvolněnou atmosférou. "Ta pouštní část mě příliš nezaujala, je to takové strašně pusté, bez barev. Mám rád klasické rozkvetlé kytičky, takže jsem si na své přišel až u růží a mečíků, ale je to určitě zajímavý nápad, vynikne tak kontrast různých prostředí," popsal Jan Mazal z Uničova.

Obdiv návštěvníků si získal především vodní element, nad kterým se tyčí kytice různobarevných růží. "Celá expozice Vyznání růží mě mile překvapila, moc se mi to líbí. Růže je podle mě jedna z nejkrásnějších květin, a proto jsem ráda, že je jí věnován takový prostor," uvedla Dana Malá.

A od růží je to už jen kousek k českým zahrádkářům, kteří prezentují své mečíky, gladioly a také ovoce i zeleninu. Tady se zvuky exotických zvířat ztrácí do dálky a střídá je hudba přeci jenom o něco bližší srdci moravského zahrádkáře - pravá moravská cimbálovka. U tohoto stanoviště si můžete vychutnat moravské víno či první letošní burčák a pokračovat dál, možná už i trochu rozveseleni, v obdivování naší květeny. Nahoře vás mimo jiné čeká také speciálně vyšlechtěná růže Abrakadabra, kterou si můžete na místě také zakoupit a tuto výjimečnou růži někomu výjimečnému darovat.

Exoticky, i když trochu v jiném slova smyslu působí také pavilon E, který už nemá s tajuplnou krásou tropů nic společného. Nachází se zde několik prodejních stánků, kde si návštěvníci mohou zakoupit maďarské speciality, nopalové pivo či nopalové pečivo, které podle slov prodejce nikdy nezplesniví, med i extrémně ostré chilli papričky.

Foto: Ondřej Hlaváček

A nejrůznějším prodejním stánkům patří již tradičně také venkovní prostory. V okolí pavilonu A sežene vše, co správný zahrádkář či milovník květin potřebuje. Kromě venkovních květin, které zkrášlí váš balkon či zahradu také trochu méně náročnější kousky jako sukulenty, kaktusy nebo masožravé květiny. Čím více se však hlavnímu pavilonu vzdalujete, tím bizarnější věci se vám trhovci snaží vnutit. Mě osobně nejvíce zaujalo množství parfémů, ponožky, nádobí a parní čistič. Překvapení však nastalo v momentě, kdy jsme odbočili na hlavní Rudolfovu alej, tady tentokrát nestojí ani stáneček, a tak si člověk mohl odpočinout od všech těch lidí, kteří se hemžili o kousek dále. Jediné, co tady přibylo, je malý o samotě stojící lunapark pro děti.

Návštěva letní Flory je také možností prohlédnout si zdarma expozice sbírkových skleníků výstaviště Flora se vzácnou florou i faunou a botanické zahrady s rozáriem. Volný vstup bude také do botanické zahrady Univerzity Palackého Olomouc v sousedství sbírkových skleníků. Brány letní Flory budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Plné vstupné činí 100 korun, zlevněné (pro důchodce a studenty) 80 korun, děti od 6 do 15 let platí 30 korun, rodinné vstupné (dva dospělí + 1 až 4 děti) je 210 korun. Zdarma je vstup na výstavu pro děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P.

Barbora Sísovásisova@nejlepsi-adresa.cz

Reklama

Divadelní V. klub Přerov

Katalog firem » Kultura » Divadla

Divadelní komedie
MANŽELSTVÍ V KOSTCE.
5.9. od 19.00

MANŽELSTVÍ V KOSTCE

scénář a režie: Luboš Balák
hrají: Zuzana Kronerová, Oldřich Navrátil

Píše se rok 1987. Léto. Jez na Berounce. Mladý Emil alias Válec se právě pokusil nebezpečný jez sjet. Udělal se. A vůbec to nevypadalo dobře. Naštěstí ho mladá Marcela alias Borůvka zachránila. Vytáhla ho za pádlo. A když tak seděli po prožitém nebezpečí v letní podvečer na břehu Berounky, a hlasitě oddychovali, zamilovali se. To byl začátek jejich dlouhé cesty. Začátek manželství, které pak trvalo sto let.

Manželství v kostce je nová komedie Luboše Baláka o věčném souboji mužů a žen, který netrvá jen sto let a který se netýká jen dvou jedinců. Týká se všech a prožíváme ho znovu a znovu. Emil a Marcela ho dávají jen poněkud extrémněji. Kolikrát se vlastně toho druhého pokusili zavraždit? A jak je možné, že ten druhý partner ještě vůbec žije? A jak to, že jsou pořád spolu a nepukla jim hlava?