Reklama

Sobota 21. července 2018, svátek má Vítězslav, venku je 25.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Krajiny duše a duše krajin jsou k vidění v městské galerii

Kultura

2.4.2016

Autor: Lenka Šimková

Čtvrteční vernisáž zahájila výstavu s poněkud netradičním názvem Ozvěny post-atomové renesance. Výstava, která představuje dílo Václava Macha-Koláčného, není snadno zařaditelná do některého ze zaběhlých směrů. Pohybuje se na pomezí reality, abstrakce a částečně i surrealismu, zlehka se dotýká renesance i moderny, ale přitom nikoho nekopíruje. Jakkoli se název expozice může zdát nečitelný, podtitul výstavy "krajiny duše a duše krajin" návštěvníkovi mnohé napoví.

Foto: Lenka Šimková

Krajiny duše představují převážně figurální tvorbu a vytváří vlastní duševní svět, uvnitř kterého malíř hledá řešení otázek, které nás tíží. V druhém případě nachází inspiraci na Vysočině a jižní Moravě. Krajinu však nezobrazuje reálně, ale především se snaží postihnout její duši, neboť i krajina má svou duši a každý ji může vnímat po svém. "Tvořím stylem, který již léta formuji a rozvíjím podle svých nejniternějších představ. V posledních letech jsem rozšířil svoji činnost o profesionální počítačovou grafiku. Vedle její užité podoby a grafických návrhů se zaměřuji i na tzv. volnou tvorbu – přetvářím vlastní obrazové a kreslené předlohy do dalšího grafického ztvárnění prostřednictvím nových médií dnešní doby,“ uvedl autor.

Václav Mach-Koláčný je držitelem mezinárodního ocenění Premio speciále della critica – ceny umělecké kritiky Itálie z roku 2012. Jeho tvorba už byla představena na téměř osmdesáti autorských výstavách po celé republice a také na kolektivních akcích. Termín post-atomová renesance, kterým označuje svůj osobitý styl, vymyslel autor sám. "Ono se to těžko vysvětluje, byl to momentální nápad. Já dělám obrazy hodně na vrstvy, což už se dnes vidí málo. Je to vlastně starý způsob tvorby, renesance v nové době. No a post-atomová protože byla zrovna atomová doba, po studené válce. K pojmenování došlo na přelomu tisíciletí a líbilo se. Tak jsem se rozhodl, že pojmenování tomuto směru ponechám,“ řekl autor.

Výstava obrazů je prodejní a k vidění bude v Galerii města Přerova až do neděle 24. dubna, o dva dny později ji vystřídá již tradiční jarní prezentace děl absolventů Základní umělecké školy Bedřicha Kozánka v Přerově.

Lenka Šimková

Reklama

Veterinární klinika MVDr. Tomáš Barbořík

Katalog firem » Služby » Veterinární ordinace a péče o zvířata

Komplexní veterinární péče pro psy, kočky, drobné savce i ptáky. - prevence : očkování, odčervení, antiparazitární programy - prodej krmiv včetně speciálních veterinárních diet ...