Kováři obsadili hrad Helfštýn
1.9.2008
Autor: Hana Žáčková
Na pět set mistrů černého řemesla z dvaceti zemí se setkalo o víkendu na hradě Helfštýn na 27. ročníku Hefaistonu. Kromě českých zástupců přijeli také kováři z Německa, Itálie, Rakouska, Polska, Ukrajiny, ale také z Japonska, Izraele, Malty nebo Namibie. Téměř 12 000 návštěvníků zhlédlo vystavená díla mistrů kovářů na všech nádvořích hradu.
Letošní ročník se konal poprvé bez "Papeže kovářů", jak byl letos zesnulý Alfréd Habermann přezdíván. Kovářské studio, které je umístěno na třetím nádvoří hradu a v němž od roku 1999 vedl Habermann kurzy pro české i zahraniční kováře, bylo přejmenováno na Kovářské studio Alfréda Habermanna. "V jeho započatém díle budeme pokračovat pořádáním kurzů," prozradila vedoucí správy hradu Marcela Kleckerová.
"Za léta Habermannova působení jsme rozšířili kovářskou činnost. Velká přehlídka prací, které kováři tvořili během roku doma, je obohacena také o práce, které tvoří přímo tady. Soutěžní odborná porota vyhodnocuje práce jak demonstrované, tak vystavované. Historické slohy, repliky, veškeré práce z kovu jsou doplněné volnou sochařskou plastikou. Hodnotí se jednotlivé kategorie. Klasická práce, volná plastika, šperky, zbraně, kovorytecké práce a damascenské práce, což je původní japonská technika. Dříve se používala na výrobu zbraní, ale teď se uplatňuje i u výroby šperků," řekla Kleckerová.
Na letošním ročníku byla také poprvé udělena cena Alfreda Habermanna, která hodnotí veškeré kovářské práce v oblasti kovářské tvorby a propagaci tohoto uměleckého řemesla. Habermann byl po dlouhá léta s hradem Helfštýn úzce spjat. Cena nesoucí jeho jméno byla letos udělena městu Lipník nad Bečvou, které je členem Kruhu evropských kovářských měst. Navíc Habermann navrhl pro město před svým úmrtím své poslední dílo, kovanou plastiku lípy s názvem Tilla. Kovářský mistr Igor Kitzberger vytvořil bronzovou sochu Habermanna s mosazným štítkem vítěze této ceny.
Po dobu jednoho týdne vytvořil Kitzberger spolu se svým otcem Václavem a synem Kristiánem netradiční sochu ležícího Jana Amose Komenského. Socha vznikla v rámci dvacátého ročníku Kovářského fóra, které bylo na hradě zahájeno minulou sobotu. Podle pravidel pracoval kovář za stravu a ubytování a vykované dílo připadlo hradu a stalo se součástí jeho expozice.
Letošní ročník kovářských slavností byl také zajímavý projektem pro návštěvníky. Na posledním palácovém nádvoří byl postaven v rytířském sále přístřešek, ve kterém se promítaly filmy s kovářskou tématikou. Pro malé návštěvníky byla u hradeb hradu připravena malá kovová židlička s kovářskou zástěrou, kovadlinou a kladivem. Rodiče si tak mohli vyfotit své ratolesti při práci.
"Hefaiston je akce pro širokou veřejnost a jsme rádi, že ji každoročně navštíví velké množství lidí i ze zahraničí. Jen mě mrzí, že je území rozdělené. V prostorách, které patří Muzeu Přerov, jsou pouze věci pro kováře, kovadliny, výhně a výrobky kovářů. Parkoviště a louka však patří OÚ. Na těchto místech jsou stánky s různým zbožím, je to taková tržnice. Myslíme si, že je zbytečné pronajímat plochu třeba pro nafukovací žirafu, máme obavy, aby tato velkolepá kovářská výstava nesklouzla do obyčejného jarmaku," posteskla si vedoucí správy hradu.
Hana Žáčková
Redakce WWW.NEJLEPSI-ADRESA.CZ
Katalog firem » Služby » Internetové portály
Informační server pro Přerov a přerovský region

1.7.2025
Helfštýnská hradní pouť odstartuje prázdninové dění
Zprávy z regionu
25.6.2025
Skvělá reprezentace juniorské společné skladby na vrcholných světových kláních, na MEJ v Tallinu desáté a na MSJ v Sofii patnácté s přerovskou moderní
Zprávy z regionu
12.6.2025
S kufrem na cestách - výstava k výročí firmy Kazeto
Zprávy z regionu
11.6.2025