Reklama

Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián, venku je 17.1 °C

Kostel zasvěcený svatému Vavřinci dostává novou střechu, k opravě se hlásí i město

Zprávy z regionu

28.5.2021

Autor: red

Střecha kostela svatého Vavřince prochází už třetím rokem generální opravou, která má celkově přijít na jedenáct milionů korun. Rekonstruuje se po částech a letos je na řadě třetí, tedy předposlední etapa.

Kostel svatého Vavřince

Foto: Magistrát města Přerova

Na opravu střešního pláště přispělo v roce 2019 i v roce 2020 město Přerov částkou 350 tisíc korun. A radní navrhují, aby stejná suma šla do střechy i v letošní třetí etapě. Má-li Římskokatolická farnost v Přerově od města získat dotaci, musí pro ni v červnu ještě zvednout ruku zastupitelé. Město se k plánované opravě kostela přihlásilo i v roce 2018, kdy farnosti poskytlo 120 tisíc korun. Tato částka z 60 procent pokryla náklady na projektovou dokumentaci
související s rekonstrukcí. A protože jde v případě střechy o nákladnou akci, farnost na ni získala pro letošek také další dotace z veřejných peněz. Ministerstvo kultury přispělo částkou 410 tisíc a z Olomouckého kraje přišlo 200 tisíc. Z církevních zdrojů poputuje letos do střechy této nemovité kulturní památky 897 tisíc korun.

Kostel svatého Vavřince, který se nachází v Kratochvílově ulici a je součástí ochranného pásma městské památkové zóny, byl postaven v roce 1256. V letech 1722 až 1732 prošel rozsáhlou barokní přestavbou, která mimo jiné znamenala i změnu původní orientace a jeho rozšíření. Přístavbou kaple Božího hrobu a novobarokní předsíně hlavního vchodu z let 1910 až 1912 byl svatostánek opět rozšířen.

Zastřešení kostela je provedeno systémem sedlových a zvalbených střech krytých pálenou střešní taškou typu bobrovka. Součástí střechy je i hranolová dvoupatrová věž zastřešená cibulí s lucernou a makovicí, té se ale prozatím oprava netýká.

red

Reklama

Katarína Vaňková, DiS – specialista na oddlužení AK Mgr. Martin Ludvík Advokát

Katalog firem » Finance » Oddlužení, dluhové poradenství

Naší hlavní činností je dluhové poradenství a řešení insolvencí, konkurzy malých firem (s.r.o.).

Poskytujeme i poradenství maminkám ohledně zvýšení výživného, vymáhání výživného a nově i možnost získat tzv. náhradní výživné od státu až 72.000 na 1 dítě!

Nabízíme pomoc při výkupu nemovitosti do bytového družstva těm, kteří jsou již v insolvenci a kterým chce ins. správce nebo věřitel prodat majetek.

Stačí zavolat nebo napsat na uvedené kontakty a vše spolu vyřešíme. Pracujeme i on-line.. po celé ČR.