Kina v Olomouckém kraji měla loni méně diváků
14.2.2010
Autor: Martina Šaradínová sap
Kina v Olomouckém kraji navštívilo loni méně diváků než v roce 2008. Vedení kin prořídlé řady v sálech vysvětlují hlavně tím, že na trhu nebylo tolik atraktivních filmů. Kina v Olomouci a její blízkosti navíc čelí konkurenci multikina.
Do přerovského kina Hvězda si loni našlo cestu téměř 33.000 diváků, což je asi o 1700 méně než v roce 2008. "Loni vycházelo méně atraktivních titulů," zdůvodňuje úbytek diváků provozovatelka kina Alena Šišková. Jelikož do krajského města je z Přerova zhruba 25 kilometrů, čelí Hvězda tlaku multikina. "Vzhledem k tomu, že především mladí lidé vyhledávají multiplexy a jejich umístění v nákupních centrech je pohodlné i pro celé rodiny, distribuční společnosti upřednostňují tato zařízení. Premiérové filmy tam dodávají v první vlně," uvedla Šišková.
Nejvíce návštěvníků, téměř 345.000, přilákalo olomoucké multikino Cinestar. I tam ale návštěvnost meziročně klesla asi o 8000 osob. Ředitelka multikina Dagmar Černíková toto číslo nepovažuje za zásadní. "Návštěvnost je srovnatelná, pokles je určitě dán nabídkou filmů. Například loni v dubnu nebyly žádné atraktivní tituly, a proto i návštěvnost byla velmi slabá," uvedla ředitelka. K nejoblíbenějším titulům patřily mimo jiné filmy Líbáš jako bůh, Doba ledová 3, Harry Potter a Princ dvojí krve či Bobule 2. Multikinu se i přes nižší návštěvnost zvýšily tržby, neboť od července nabízí i 3D projekce, u nichž je vyšší vstupné. Vstupenka do olomouckého multikina stojí v průměru 123 koruny.
Z jednosálových kin v regionu vede žebříček návštěvnosti šumperské kino Oko. A to i přes to, že loni tam zaznamenali značný pokles diváků. "Kino navštívilo 62.417 diváků, to je o 12.875 méně než v roce 2008. Byli jsme ale jedním z nejnavštěvovanějších jednosálových kin v republice, obsadili jsme 3. místo za kinem Lucerna Praha a Hradcem Králové," uvedla ředitelka kina Zdena Holubářová. Průměrné vstupné v Šumperku činí 75 korun, divácky nejúspěšnějším filmem roku se stal snímek Harry Potter a Princ dvojí krve. "Kino promítalo nepřetržitě celý rok, stále většímu zájmu se těší představení, která nabízíme o Vánocích a na Silvestra. Nejvyšší návštěvnost jsme měli v červenci," doplnila Holubářová.
Jednou z cest, jak konkurenci čelit, je podle ní vytvořit z kina multifunkční prostor. Přerovský biograf byl také nedávno plně digitalizován s rozlišením 2D a 3D, což pomáhá zatraktivnit dramaturgii kina. Lákavou novinkou jsou přímé přenosy nebo záznamy oper či sportovních klání. Ještě silnějšímu tlaku je vystaveno olomoucké kino Metropol, které zůstalo ve městě jediným jednosálovým biografem. Další dva kvůli otevření multikina zanikly. "Návštěvnost loni mírně klesla. Zvýšený zájem ale zaznamenáváme například u přenosů z Metropolitní opery, na které chodí kolem 400 lidí. Na filmech jich je v průměru několik desítek," uvedl ředitel kina Jan Joukal. Kino si v posledních letech drží návštěvnost kolem 30.000 lidí, průměrná cena vstupného je 81 korun. Podle údajů Unie filmových distributorů zaznamenali loni nižší návštěvnost i kina Metro v Prostějově či kino v Uničově na Olomoucku.
Martina Šaradínová sapčtk
RJ - Cyklo Konečný
Katalog firem » Obchod » Cykloprodejny
PRODEJNA: KRAMÁŘOVA 15(u nádraží)
Jízdní kola značek Maxbike,Rock Machine,Galaxy,Stevens.Velký výběr náhradních dílů,kvalitní servis.
.Garanční prohlídka a seřízení po ujetí cca 100 km.
Elektrokola:Lectron,R.Machine.
Novinka:E-Babeta,cena 24.900,-Kč

13.8.2026
První etapa jihozápadního obchvatu Přerova nově počítá i s úpravou Mádrova podjezdu
Zprávy z regionu
24.7.2026
Místo, kde voda baví
Zprávy z regionu
10.7.2026
Přerovská porodnice přivítala v prvním pololetí 243 miminek
Zprávy z regionu
9.7.2026

