Jarní výprava za ptáky zamíří na tovačovské rybníky
19.3.2010
Autor: pnar
Pomalu mizející zima a nesměle hlásící se jaro nabádá k výletům do přírody. Ornitologický spolek proto pořádá tuto sobotu první jarní ornitologickou exkurzi pro veřejnost, tentokrát za ptáky tovačovských rybníků. Exkurze bude probíhat na Hradeckém rybníce.
Ornitologové lokalitu na Hradeckém rybníce pravidelně sledují. "Protože velká část rybníka teprve rozmrzá, soustřeďují se ptáci ve velkých počtech na nezamrzlých místech, což usnadňuje jejich pozorování," uvedl Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku. Již delší dobu se zde vyskytují jak zimní hosté, tak ptáci, kteří zde odpočívají a nabírají síly na další cestu do svých severských hnízdíšť.
"K vidění by tak měly být severské kachny - morčáci velcí, morčáci bílí, hoholi severní a možná i hvízdáci eurasijští a ostralky štíhlé. Rovněž protahují různé druhy hus. Byla zjištěna také přítomnost několika druhů racků. Ve větším počtu se již objevují táhnoucí konipasi bílí, špačci obecní a čejky chocholaté," vyjmenoval Goebel. Když to podmínky umožní, proběhne podle pořadatelů akce i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Exkurze jsou plánovány v průběhu celého roku. Vzhledem k tomu, že se zastoupení druhů v průběhu roku mění, nabídne každá z exkurzí něco jiného.
Sraz zájemců o exkurzi je u sádek v Tovačově v 7.45 hod. K dopravě z Přerova je možné použít linkového autobusu s odjezdem v 7:00 hodin z autobusového nádraží Přerov (stanoviště č. 16). Předpokládá se, že se zájemci mohou k exkurzi připojit i kdykoli později, přímo na hrázi rybníka.
pnar

13.8.2026
První etapa jihozápadního obchvatu Přerova nově počítá i s úpravou Mádrova podjezdu
Zprávy z regionu
24.7.2026
Místo, kde voda baví
Zprávy z regionu
10.7.2026
Přerovská porodnice přivítala v prvním pololetí 243 miminek
Zprávy z regionu
9.7.2026

