Obce v Olomouckém kraji se vzpamatovávají z velké vody
26.6.2009
Autor: orv jav srd jpt
Aktualizováno: 26. června 11:35 hodin. Hladiny řek v Olomouckém kraji postupně klesají. I dnes však pracují v obcích, které zaplavila ve středu večer voda v důsledku přívalových dešťů a rozvodnění menších toků místní lidé a hasiči, přijet by měli i vojáci. Odstraňují zejména bahno ze silnic a domů či odčerpávají vodu z garáží a sklepů. Podle předběžných odhadů vedení Olomouckého kraje velká voda napáchala v regionu škody v řádu desítek milionů korun.
Některé obce však nejsou s přístupem záchranářů příliš spokojeny. Například starosta Polomi Václav Sládeček řekl, že slíbená pomoc dnes do obce dorazila až po 10:00. "Jsem na úřadě od šesti od rána, tak bych čekal, že aspoň v osm někdo přijede. Měl jsem slíbeny dvě jednotky dobrovolných hasičů po deseti lidech a až asi v 10:20 dorazili dva s čerpadlem. Před hodinou jsem také požádal o vojáky, zatím také nepřijeli. V rámci živelných pohrom ta pomoc není adekvátní," povzdechl si Sládeček.
Podle starosty bylo v obci postiženo asi 15 domů, zaplaveny byly i obecní komunikace. "Škody zatím nedovedu odhadnout. Hejtman nám slíbil nějaké peníze. Jednotlivé domácnosti již obcházejí úředníci sociálního odboru z Hranic, kteří lidem nabízejí pomoc na pořízení například náhrady za zaplavené ledničky a pračky," doplnil Sládeček.
Hasiči se ve čtvrtek podíleli také na zpevnění hráze rybníku mezi obcemi Bělotín a Polom, kterou narušila tekoucí voda. Hráz původně širokou asi tři až čtyři metry v jednom místě vymlela na pouhých 30 až 40 centimetrů. V případě jejího protržení hrozilo zatopení Polomi s 300 obyvateli. "Hráz hasiči zpevnili pytli s pískem, vypadá to, že by měla vydržet," dodala mluvčí krajských hasičů. Podle Sládečka voda v rybníku klesla a přímé nebezpečí již pominulo.
Také v Hustopečích nad Bečvou pokračuje čerpání vody a úklidové práce. Vojáci, které v obci čekali již ve čtvrtek, stále nedorazili, na pomoc do obce přijeli profesionální hasiči, policisté i pracovníci charity či Českého červeného kříže. "Vyklízíme nejhorší úseky kolem Louckého potoka a obecní majetek. V terénu je statik, odborník na kontrolu pitné vody a snažíme se zajistit odhadce škody. Osobně ji odhaduji řádově v desítkách milionů korun," řekla starostka Júlia Vozáková. Několik rodinných domů je bez elektřiny.
Na likvidaci škod se bude finančně podílet také hejtmanství. Vedení kraje chce vyčlenit pět milionů korun pro jednotky dobrovolných hasičů, které zasahují v postižených obcích. Peníze by mohly využít například na nákup pohonných hmot, opravy techniky a refundaci mezd. První požadavky dobrovolných hasičů pracovníci krajského úřadu shromáždí o víkendu, aby o nich hned v pondělí mohla rozhodnout rada a zastupitelstvo.
Olomoucký kraj bude dnes shromažďovat i požadavky obcí na poskytnutí vysoušečů. Prozatím jich hasiči mají v zásobě 75, další mohou přivézt z jiných regionů. V Hustopečích nad Bečvou bude nutné provést rozbor vody ve studních a podle potřeby začít s jejich sanací. Povodňová komise dnes rovněž doporučila, aby se příspěvky kraje postiženým obcím mohly využívat také na desinfekční prostředky a další materiál.
Meteorologové stále upozorňují na přetrvávající nebezpečí přeháněk a bouřek. Ty přitom není možné v dostatečném předstihu lokalizovat, protože od okamžiku zahájení vzniku mraku do srážek uplyne pouze několik desítek minut. Specialista na protipovodňovou ochranu olomouckého závodu Povodí Moravy Antonín Kurfürst řekl, že hladiny řek v Olomouckém kraji klesají.
orv jav srd jptčtk
Cestovní agentura Palma - Alena Francová
Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře
LAST MINUTE
Uvedená cena za osobu zahrnuje: LETENKY, transfery, ubytování se stravou ALL INCLUSIVE, delegát.
Španělsko - Costa de Almeria: ALEGRIA COLONIAL MAR AQUAFUN 4* 1.9.-8.9.2026 z Brna, dospělý za 16 490 Kč
Itálie - Kalábrie: SERENE RESORT 4* 31.8.-7.9.2026 z Pardubic, dospělý za 14 990 Kč
Černá Hora - Pobřeží - Ulcinjská riviéra: AZUL BEACH RESORT MONTENEGRO 4* 12.9.-19.9.2026 z Brna, dospělý za 19 890 Kč
Bulharsko - Slunečné pobřeží: MARVEL 4* 3.9.-11.9.2026 z Brna, dospělý za 15 290 Kč
Egypt - Hurghada: STEIGENBERGER AQUA MAGIC 5* 31.8.-7.9.2026 z Brna, dospělý za 16 390 Kč
Egypt - Marsa Matruh - El Alamein: AZUR ONE ELEVEN HOTEL 5* 31.8.-7.9.2026 z Pardubic, dospělý za 16 390 Kč
Egypt - Hurghada: TITANIC AQUA PARK 4* 12.9.-19.9.2026 z Ostravy, dospělý od 18 190 Kč
Egypt - Marsa Alam: BRAYKA BAY REEF 4* 2.10.-9.10.2026 z Pardubic, dospělý za 20 190 Kč
Kontakty:
www.ck-palma.cz
e-mail: palmaol@ck-palma.cz
tel. 585 154 587
mobil: 602 21 01 21

13.8.2026
První etapa jihozápadního obchvatu Přerova nově počítá i s úpravou Mádrova podjezdu
Zprávy z regionu
24.7.2026
Místo, kde voda baví
Zprávy z regionu
10.7.2026
Přerovská porodnice přivítala v prvním pololetí 243 miminek
Zprávy z regionu
9.7.2026

