Reklama

Středa 22. září 2021, svátek má Darina, venku je 11.4 °C

Historická budova v centru Přerova se začala opravovat, vznikne v ní zázemí pro podnikatele

Zprávy z regionu

26.8.2021

Autor: red

Necelý rok a půl má trvat rekonstrukce opuštěného a zchátralého Blažkova domu, která byla tento týden zahájena. V domě, stojícím v centru Přerova od konce 19.století, vznikne za 72 milionů korun zázemí pro podnikatele. Historická fasáda domu má být v maximální možné míře zachována.

Blažkův dům na náměstí TGM

Zástupci města Přerova a Olomouckého kraje se shodli, že by se dům, který stojí 140 let na rohu mezi Masarykovým náměstím a Bratrskou ulicí, mohl přebudovat na takzvaný inovační hub. Dva roky se politici a úředníci na plánovanou rekonstrukci připravovali a ve středu 25. srpna byl objekt předán Přerovské stavební společnosti, která tu bude pracovat až do prosince příštího roku. V závěru roku 2023, případně na začátku toho dalšího, se plánuje otevření coworkingového prostoru pro nezávislé profesionály nebo lidi, kterým nevyhovuje práce z domova. Součástí budou kancelářské prostory s nábytkem i technikou a také zasedací místnosti. Projekt počítá i s vybavenou dílnou, kterou budou moci za úplatu podnikatelé podle oboru svého byznysu využívat. Má tu být třeba vrtačka, bruska, řezačka plastů, gravírovací a řezací laser, 3D tiskárny či programovatelný šicí stroj. Za bourací práce, rekonstrukci a vybavení kanceláří i dílen zaplatí město 72 milionů korun, Ministerstvo průmyslu a obchodu přiznalo dotaci ve výši 36 milionů.

Blažkův dům nese název podle perníkáře a voskaře Josefa Blažka, který v roce 1881 nechal na náměstí postavit dům, v němž kromě jeho výrobny sídlila postupně také prodejna rakví, písárna továrny na hnojiva, cukrářství, prodejna módního zboží i pohřební ústav. Po druhé světové válce byl v domě výbor komunistické strany a ten vystřídal poslední nájemník – Vojenská správa. Když objekt opustila, nenašlo pro něj město žádné další využití, za údržbu nevyužitého domu ale platilo ročně asi 50 tisíc.

Rekonstrukci domu provádí Přerovská stavební společnost, která kvůli opravě zabrala i vedlejší parkoviště, které je teď veřejnosti uzavřeno. Kromě toho si firma pronajala od města i vedlejší dům, v němž na přechodnou dobu zřídí zázemí pro stavbu.

Foto: Magistrát města Přerova

red

Reklama

Cestovní agentura Palma - Alena Francová

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

SUPER LAST MINUTE

ZŘECKO – KRÉTA
Odlet Ostrava 23.09.2021

PORTO PLAZZA ***
7 nocí snídane, díte od 8 840 Kc
8 840 Kc
ERATO ***
7 nocí polopenze, díte od 6 990 Kc
9 530 Kc
CASTELLO VILLAGE RESORT ****
7 nocí polopenze, díte od 6 990 Kc
10 690 Kc
JO-AN PALACE ****
7 nocí polopenze, díte od 6 990 Kc
10 850 Kc
ERI BEACH &VILLAGE ***+
7 nocí all inclusive, díte od 6 990 Kc
10 990 Kc
MEDITERRANEO ****
7 nocí all inclusive, díte od 6 990 Kc
11 360 Kc
TRITON HOTEL ***
7 nocí all inclusive, díte od 10 570 Kc
11 440 Kc

Více nabídek Vám rádi sdělíme v naší kaceláři, telefonicky nebo emailem! Zavolejte nebo se u nás zastavte v Olympii v Olomouci