Reklama

Sobota 21. července 2018, svátek má Vítězslav, venku je 25.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Expozice hřejivých obrazů a smaltovaných šperků Evy Pešákové je k vidění v městské galerii

Kultura

13.1.2017

Autor: Lenka Šimková

V tomto mrazivém počasí si nenechte ujít výstavu obrazů olomoucké výtvarnice Evy Pešákové. Velkoformátové obrazy jsou plné zářivých a pozitivních barev, ze kterých přímo sálá teplá energie, a vy rázem zapomenete, že je venku leden. Výstava obrazů je doplněna o smaltované šperky a objekty, které autorka také vyrábí.

Foto: Lenka Šimková
Foto: Lenka Šimková
Foto: Lenka Šimková

Čtvrteční vernisáž v Galerii města Přerova zahájila výstavu s nevšedním názvem Tanči mi na svou krásu s hořícími houslemi. Začátek písně Leonarda Cohena krásně koresponduje s vyzněním expozice, neboť celá píseň je plná jen takových náznaků obrazů a imaginací, stejně jako vystavované obrazy. "Eviny obrazy nás snad jen svými názvy uvádí do toho, co se jí honilo v hlavě, když je začala malovat. A co je hlavní, jsou plné barev. Kdo ji znáte, tak víte, že barva se rovná Eva Pešáková. Každý den, když vyjde z domu, tak září nějakou barvou, stejně jako září její obrazy, a navíc k tomu přidává svůj milý, krásný a přátelský úsměv," uvedla na vernisáži olomoucká výtvarnice Zuzana Hrubošová. Vernisáž výstavy byla doplněna i o hudební interpretaci Cohenovy písně v podání Kateřiny a Petra Stojanových.

Foto: Lenka Šimková
Foto: Lenka Šimková

Na výstavě jsou k vidění bezmála tři desítky velkoformátových obrazů, které autorka maluje způsobem enkaustiky. "Jedná se o malířskou techniku starověkého antického původu, při níž se užívá barvivo třené se zvlášť připraveným voskem. Už ve starém Řecku se tato vosková malba horkem spojovala a vpalovala do podkladu. Některé obrazy zvládnu namalovat za čtrnáct dní, jiné za měsíc, těžko se to popisuje. Technika je složitá, ale její výhodou je, že se k rozdělanému obrazu můžete vrátit třeba i za rok," popisuje Eva Pešáková.

Kromě malování obrazů se autorka věnuje také tvorbě smaltovaných výrobků a šperků, které jsou rovněž k vidění v městské galerii. "Eva Pešáková bude v Galerii města Přerova vystavovat do 19. února, poté ji vystřídají snímky polského fotografa Grzegorze Sidorowicze, který používá metodu camera obscura," doplnila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Lenka Šimková

Reklama

Divadelní V. klub Přerov

Katalog firem » Kultura » Divadla

Divadelní komedie
MANŽELSTVÍ V KOSTCE.
5.9. od 19.00

MANŽELSTVÍ V KOSTCE

scénář a režie: Luboš Balák
hrají: Zuzana Kronerová, Oldřich Navrátil

Píše se rok 1987. Léto. Jez na Berounce. Mladý Emil alias Válec se právě pokusil nebezpečný jez sjet. Udělal se. A vůbec to nevypadalo dobře. Naštěstí ho mladá Marcela alias Borůvka zachránila. Vytáhla ho za pádlo. A když tak seděli po prožitém nebezpečí v letní podvečer na břehu Berounky, a hlasitě oddychovali, zamilovali se. To byl začátek jejich dlouhé cesty. Začátek manželství, které pak trvalo sto let.

Manželství v kostce je nová komedie Luboše Baláka o věčném souboji mužů a žen, který netrvá jen sto let a který se netýká jen dvou jedinců. Týká se všech a prožíváme ho znovu a znovu. Emil a Marcela ho dávají jen poněkud extrémněji. Kolikrát se vlastně toho druhého pokusili zavraždit? A jak je možné, že ten druhý partner ještě vůbec žije? A jak to, že jsou pořád spolu a nepukla jim hlava?