Reklama

Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém, venku je 16.2 °C

Jak vypadal návrat Dožínek do Přerova? Tisíce návštěvníků a skvělé kapely

Kultura

9.9.2013

Autor: hcz

Po letech vzkřísili organizátoři na přerovském výstavišti tradici přerovských Dožínek a jejich znovuzrození proběhlo ve velkém stylu. Dvoudenní (páteční a sobotní) festival nabídl návštěvníkům kromě legendárních českých kapel Chinaski a Turbo také spoustu skvělého jídla, pití a zábavy. Na podiu se vystřídala celá plejáda regionálních kapel, mezi kterými nechyběla ani olomoucko-hranická kapela Marshall Malinovsky, kterou připravili organizátoři jako překvapení pro návštěvníky.

"Před Dožínkami nás oslovil pronajímatel přerovského výstaviště Milan Chytil s nabídkou na vystoupení. Jeho nabídku jsme přijali," svěřil se kytarista kapely Marshall Malinovsky Josef Podstata. Muzikanti, kteří se před lety dali znovu dohromady, hrají, jak říkají, takový normální rock ze Střední Moravy. "Původně jsme se jmenovali Čevabčiči, ale se změnou zpěvačky jsme si řekli, že to chce obměnit i název kapely. A protože hrajeme na Marschall, přívlastek Malinovsky se jen nabídl," dodal kytarista. Kapela natočila před nedávnem cédéčko, na kterém je kromě desíti vlastních skladeb i jedna převzatá věc - Dancing Barefool.

Sobotní hvězdou v nabitém programu bylo vystoupení kapely Chinaski. "Hrálo se nám skvěle a jsme nadšení. Vystupujeme totiž hrozně málo. Za celé léto jsme odehráli jen dva festivaly, takže jsme už byli na společné hraní docela nažhavení," řekl po vystoupení zpěvák a kytarista Michal Malátný. Dodal také, že od smrti jejich bubeníka Pavla Grohmana uběhlo pět let a kapele trvalo dlouho, než se s jeho odchodem smířila. "Složení, v jakém teď hrajeme nám sedlo a věřím, že příští rok vydáme desku. Zatím máme jen tři písničky, takže musíme pracovat na dalších," prozradil zpěvák. Publikum bylo vystoupením kapely nadšené. Kromě dvou novinek z připravovaného alba zahráli Chinaski i staré hity - Kláru, 1970, 1. signální, Stejně jako já, nebo Vedoucí, čímž rozezpívali celý kotel po podiem.

Pořadatelé Dožínek byli s návštěvností spokojeni. V pátek večer přišly na koncert kapel Forum a Pirilla stovky lidí. V sobotu pak prošly branami výstaviště tisícovky návštěvníků. "Chtěl jsem, aby se bavily všechny generace, proto nechyběla v sobotu na podiu ani dechovka. Dopoledne hrála Věrovanka, odpoledne patřilo kapelám: Marshall Malinovsky, Bumbrlíci z Pomerančové zahrady, D. U. B., Arrhythmia, Chinaski, Penzistor a nestárnoucím songům kapely Turbo," doplnil výčet kapel organizátor Jaroslav Urbanec. "Stálo to za to. Na dožínkách jsem byl od rána, ale legendární kapelu Turbo jsem si prostě nemohl nechat ujít. Letošní program byl opravdu excelentní," pochválil volbu organizátorům Pavel Matějovský.

Dožínky jsou ale hlavně o oslavě ukončení žňových prací a poděkování nejúspěšnějším zemědělcům na Přerovsku, kterým letos předali věnce zástupci kraje, města a ministerstva zemědělství. Ten největší letos získala Zemědělská společnost Pobečví v Rokytnici, na druhém místě skončil Alois Ondroušek z Horního Újezdu a třetí Agrodružsvo Morava z Kojetína.

hcz

Reklama

Městys Dřevohostice

Katalog firem » Obce » A-K

Městys Dřevohostice se rozkládá po obou březích říčky Bystřičky, asi 15 kilometrů jihovýchodně od Přerova, na okraji Hostýnské vrchoviny. V současné době zde žije asi 1500 obyvatel a k...