Reklama

Středa 26. června 2019, svátek má Adriana, venku je 21.4 °C

Den Romů oslavily děti ze Základní školy Boženy Němcové festivalem

Zprávy z regionu

10.4.2015

Autor: hcz

Ve čtvrtek 9. dubna odstartoval ve velké tělocvičně Základní školy Boženy Němcové 2. ročník Romského festivalu, který byl vyvrcholením romského týdne ve škole. Již od úterý se žáci ve třídách seznamovali s historií Romů, mluvili o romských zvycích a tradicích, vytvářeli plakáty a nacvičovali svá vystoupení.

Foto: Hana Žáčková

Kromě bohatého kulturního programu, který si škola na tento den připravila, nechyběla ani ochutnávka některých romských pokrmů. "Ve středu 8. dubna, v den, kdy se slaví od roku 1990 Mezinárodní den Romů, přišli do školy rodinní příslušníci některých žáků a ve školní kuchyni společně s dětmi připravovali romská jídla pro návštěvníky festivalu," prozradila před zahájením akce ředitelka školy Ilona Bočinská.

Na festival dorazili téměř všichni pozvaní hosté z Magistrátu města Přerova, z krajského úřadu, České školní inspekce, PPP, ale také ze spřátelené školy OSMEC z Brna. V programu, který škola připravila, vystoupili žáci ze všech tříd včetně nejmenších dětí z přípravné třídy. "My jsme si do programu připravili několik písniček. Kromě moderních songů jsme si nachystali i romské písničky. Cvičili jsme je čtrnáct dnů. Pro mě byla tou nejhezčí 'V noci stále usínám' od Lukáše Horváta," svěřila se Gentiana Stojková ze sedmé třídy, která zpívala ve smíšeném sboru. Její starší kamarádka Šarlota Pokutová doplnila, že romské písničky, které v jejich vystoupení zazněly, si zpívají i doma. Vyvrcholením programu byla píseň, kterou si spolu s žáky zazpívali i všichni učitelé. "Druhý ročník Romského festivalu máme za sebou a už nyní se budeme pomalu připravovat na ten nadcházející, který nás čeká v roce 2016," dodala Bočinská.

Foto: Hana Žáčková

hcz

Reklama

AUTOŠKOLA ZAPLETAL

Katalog firem » Vzdělávání » Autoškoly

AUTOŠKOLA ZAPLETAL je soukromým zařízením pro výcvik budoucích řidičů. Patří v současné době ke známým a úspěšným autoškolám nejen v Přerově. Výukou se autoškola zaměřuje na ...